Відповідно до Закону України «Про охорону праці», Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 563 від 01.08.2001 року, з метою забезпечення здорових і безпечних умов у закладах освіти міста Івано-Франківська організовуються та проводиться відповідна робота.
У кожному навчальному закладі міста наявні нормативні документи з охорони праці та безпеки життєдіяльності, оформлено кутки з безпеки життєдіяльності. У 12 (СШ №1,СШ №5, ЗШ №10, СШ №11, ЗШ №13, ЗШ №18, ЗШ №21, ЗШ №22, ЗШЛ №23, ЗШ №25, ЗШ №28, НРЦ) загальноосвітніх навчальних закладах працюють спеціалісти з охорони праці, в інших - заступники директорів виконують обов’язки служби охорони праці.
До початку 2014-2015 навчального року та до роботи в осінньо-зимовий період проведено обстеження готовності навчальних закладів, складено відповідні акти, поновлено документацію та кутки з охорони праці, пожежної безпеки, дорожнього руху, проведено інструктажі з вихованцями, учнями, працівниками.
Здійснюється контроль за своєчасним проходженням медичного огляду працівниками та учнями.
З метою активізації роботи щодо запобігання дорожньо-транспортному травматизму щороку впродовж вересня місяця спільно з міським відділом УДАІ в Івано-Франківській області проводиться конкурс-рейд «Увага! Діти на дорозі». У рамках проведення даного конкурсу-рейду у закладах освіти організовуються години класного керівника, конкурси, виставки малюнків, плакатів з безпеки дорожнього руху, батьківські збори, перегляд тематичних телепрограм, виступи агітбригад для молодших школярів. Біля навчальних закладів допомагають вартовим ДАІ загони юних інспекторів руху.
З метою вироблення навичок дотримання правил поведінки у надзвичайних ситуаціях, підняття рівня інформаційно-просвітницької роботи з питань забезпечення безпечної життєдіяльності у навчальних закладах проводяться тижні знань з безпеки життєдіяльності, місячник безпеки щодо використання газу в побуті.
Учні загальноосвітніх шкіл беруть активну участь у громадських акціях «Запобігти. Врятувати. Допомогти», відвідують виставку-музей пожежно-рятувальної служби.
З метою залучення дітей до масово-роз’яснювальної роботи з питань безпеки життєдіяльності, формування у них поваги до професії пожежника проводиться міський етап Всеукраїнського фестивалю «Дружин юних пожежних». У 2014 році у змаганнях брало участь 66 учнів із НВК «Школа-гімназія №3», ЗШ № 4, 6, 7, 10, 12, 13, 18, 22, 25, Крихівецької ЗШ.
З метою підвищення уваги керівників і профспілкових організацій до створення належних і безпечних умов праці і навчання проводиться міський громадський огляду-конкурсу стану умов і охорони праці в установах і закладах освіти міста. Минулого року визнано переможцем ДНЗ № 16 «Сонечко», а в 2014 році - ДНЗ №11 «Пізнайко».
Питання організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності обговорюються на нарадах: керівників навчальних закладів, відповідальних за організацію харчування учнів, заступників директорів з господарської роботи, спеціалістів з охорони праці. 27 лютого 2015 року на розширеній колегії управління освіти і науки буде слухатись питання «Про стан травматизму учасників навчально-виховного процесу, створення безпечних умов праці і навчання у закладах освіти міста Івано-Франківська».
Відповідно до плану роботи управління освіти і науки у квітні місяці буде проведено тематичне інспектування щодо організації роботи з охорони праці, техніки безпеки у закладах освіти міста.
Систематично проходять навчання та перевірку знань з охорони праці та безпеки життєдіяльності заступники директорів з навчально-виховної роботи, на яких покладено обов'язки служби охорони праці, спеціалісти з охорони праці, а також новопризначені працівники, які зайняті на роботах з підвищеною небезпекою (завідуючі кабінетами, майстернями та іншими об’єктами підвищеної небезпеки).
З метою визначення шкідливих виробничих факторів на робочих місцях, соціального захисту працюючих в шкідливих умовах праці проведено атестацію 17 робочих місць та з 1 січня 2015 року надано доплати до тарифної ставки, додаткові відпустки за шкідливі умови, особливий характер праці робітникам 15 професій.
Робота навчального закладу не може вважатися ефективною, якщо не вирішується питання створення умов, спрямованих на збереження життя і здоров'я дітей та працівників, запобігання їх травматизму.
В результаті контролю та прийнятих управлінських рішень відсутній травматизм під час навчально-виховного процесу у 35 навчальних закладах: ЗШ №8, ЗШ №26, Крихівецькій ЗШ, Угорницькій ЗШ, Микитинецькій ЗШ, вечірній школі, НРЦ, приватній школі “Перша ластівка”, ЗШС №3, ЗШС ім. Софії Русової, ДНЗ №1,5,6,7,8,9,11,12,15,17,18,20,22,27,30,34,36, СДЮШОР №1, ДЮСШ №2, МЦДЮТ, МЦНТТУМ, МДЕС, МНВК, Центрі дозвілля та юнацтва за місцем проживання, Центрі патріотичного виховання ім. С. Бандери.
За даними, поданими навчальними закладами, у 2014 році сталося 143 нещасні випадки під час навчально-виховного процесу, що на 1 випадок більше у порівнянні з 2013 роком.
У 2014 році кількість шкільних травм збільшилась у 9 навчальних закладах: СШ №1,ЗШ №3,7,10,13,15,17,22,Католицькій ЗШ.
Суттєво зменшився шкільний травматизм у 12 закладах: гімназії №2, СШ №5, 11, ЗШ № 2,6, 12, 16, 19,21,24,25,28.
Із 143 нещасних випадків, оформлених актами форми Н-Н за місцем подій:
- 5 — сталися під час навчальних занять;
- 58 - на заняттях із фізкультури, під час рухливих ігор;
- 3 — під час спортивних занять;
- 72 — під час перерви;
- 2 – на занятті групи продовженого дня.
Проаналізувавши причини шкільних травм, можна зробити висновок, що основну частину травм продовжують отримувати учні в результаті неправильного прийому м’яча, падіння під час рухливих ігор, на уроках фізкультури та під час дозвілля на перервах.
Проведення профілактичних заходів сприяло відсутності виробничого травматизму серед працівників навчальних закладів. У 2014 році сталася 1 травма зі смертельним наслідком зі сторожем міського центру дитячої та юнацької творчості Приймаком Віталієм Миколайовичем.
У побуті травмовано 274 учасники навчально-виховного процесу, з них: працівники - 117, що складає 2,25% від загальної кількості працюючих, вихованці, учні – 157, що складає 0,5% від загальної кількості вихованців та учнів.
Більшість нещасних випадків сталася внаслідок падіння потерпілих, основні причини нещасних випадків - необережність потерпілих.
У 2014 році зафіксовано 6 випадків травмування дітей під час вуличного руху - 6 випадків (ЗШ №15 - 2 випадки, по 1 випадку - ЗШ №7, ЗШ №21, ЗШС ім. С. Русової).
Дотримання вимог охорони праці, нормативно-правових актів у сфері профілактики травматизму, виконанням державних програм, пов’язаних з безпекою життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу збереже життя та здоров’я дітей та дорослих.