Закупки продуктів харчування у супермаркетах стали для нас вже звичною справою, особливо до святкового столу. Адже надзвичайно зручно придбати все необхідне одразу в одному місці та і асортимент товарів настільки різноманітний, що не залишить байдужим навіть найвибагливішого гурмана. Особливо зручним при великому скупченні покупців у супермаркетах стає і вибір вже фасованої продукції їх власного виробництва, що заощаджує дорогоцінний час та нерви наших громадян. Та вже ж і покупці у нас тямущі – краще придбають трохи дорожчу крупу, овочі та інші продукти, проте фасовані, із вказанням всієї необхідної інформації і про виробника і про споживчі цінності товару.
Здавалося б усі задоволені : покупець не витрачає зайвий час та отримує необхідну для здійснення свого вибору інформацію, а торгівельні заклади – мають можливість обслужити більшу кількість клієнтів та, відповідно, примножити свої прибутки.
Але, виникає питання чи дотримуються всі суб'єкти підприємницької діяльності вимог нормативної документації при здійсненні фасування товарів. Нажаль, як показує практика, не всім підприємцям притаманна чесність.
У відповідності до ст.14 Закону України "Про метрологічну діяльність" ДП"Івано-Франківськстандарметрологія" здійснює державний метрологічний нагляд за кількістю фасованого товару в упаковках на підприємствах області, захищаючи тим самим громадян від результатів недостовірних вимірювань.
Згідно Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" державному метрологічному нагляду за кількістю фасованого товару в упаковках підлягають готові упаковки будь-якого виду під час фасування і продажу товару у разі, коли вміст цих упаковок не може бути змінений без їх розкривання чи деформування, а кількість товару подано через масу, об'єм чи іншу фізичну величину.
На що ж необхідно звертати увагу при придбанні фасованих товарів ?
Акцентуємо увагу на основних положеннях, порушення яких виявлені перевірками, проведеними ДП"Івано-Франківськстандартметрологія".
Згідно вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", та ст.38 Вимоги до етикетування харчових продуктів Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів" на упаковці має зазначатись номінальна кількість товару в одиницях маси, об'єму або іншої фізичної величини та зазначаються гранично допустимі відхилення від номінальної кількості. Проте, в процесі перевірок не рідко виявляються факти, коли замість маси нетто на етикетках вказують "вага", що є порушенням нормативної документації і не дає змоги покупцю перевірити фактичну масу нетто товару.
Крім того, підприємці часто "забувають" вказувати можливо наявні відхилення від маси нетто та не має посилань на нормативну документацію, згідно якої товар фасується та яка регламентує допустимі відхилення від номінального значення кількості товару.
Окрім вказаних порушень в одному з супермаркетів виявлено, що на упаковці "Шашлик маринований" в масу товару включена маса тари, тобто фактично вказана маса брутто, при цьому маса нетто фасованого товару завищена на 20г. Наприклад, на упаковках "Ковбаски шашличні" та "Сардельки Рогатинські", які супермаркет отримує від інших суб'єктів підприємницької діяльності, торгівельний заклад практикував наклеювання додаткових ярликів (етикеток, що друкуються вагами), при цьому маса нетто упаковок завищується на масу тари, тобто фактично вказується маса брутто. Так, наприклад, маса нетто тих самих "Ковбасок шашличних" та "Сардельок Рогатинських" завищена відповідно на 6,8г та 10,8г. Здавалося б, неточності вартістю в копійки. А якщо приблизно уявити обсяги реалізації ? Виявляється, що така зовсім маленька неточність – доволі прибутковий бізнес.
Загалом, протягом 2007 року ДП"Івано-Франківськстандартметрологія" проведено 7 перевірок за кількістю фасованого товару в упаковках на підприємствах області, кожною з яких виявлено порушення. Згідно законодавства, таких нечесних підприємців притягнено до адміністративної відповідальності та застосовано до них штрафних санкцій на суму 1700 грн.
ДП "Івано-Франківськстандартметрологія"