24 грудня на базі ДП "Івано-Франківськстандартметрологія" відбулося засідання Івано-Франківського обласного громадського об'єднання підприємців і промисловців "Ділові люди Прикарпаття". Темою для обговорення представників ЗМІ, громадськості, установ та організацій регіону став розгляд можливих шляхів залучення коштів для створення лабораторії з визначення генетично модифікованих компонентів в продуктах харчування і сільськогосподарській сировині.
В тому що це питання потребує нагального вирішення сумнівів не виникає, адже за результатами досліджень Укрметртестстандарту встановлено, що в Україні генетично модифіковані організми ( ГМО) містяться в половині продуктів харчування, які виставлені на полицях наших супермаркетів. Нагадаємо, що ГМО - це новий тип організмів, який не існує в природі. Такі організми утворюються шляхом переносу генів з одних організмів в інші, будь то рослини, мікроби чи людина. Ці гени вбудовуються в новий організм і починають там функціонувати. Те, що генетично модифіковані організми використовуються для виробництва продуктів харчування у всьому світі не є новиною. Проте, турбує вміст цих ГМО, що і визначає безпечність нашого харчування.
Здавалося б, використання ГМ-технологій (генетично-модифікованих технологій) дає можливість підвищити витривалість рослин до посухи та морозів, опірність рослин до шкідників і збільшити термін зберігання продуктів. Проте, у людини, що споживає продукти з високим ступенем вмісту ГМО зростає вірогідність алергічних реакцій, порушення обміну речовин. Також, може спостерігатись збільшення опірності ( резистентності ) організму до антибіотиків та ускладнення при лікуванні деяких захворювань.
На даний час з метою інформування споживачів про склад продуктів харчування багато країн наносять на упаковку інформацію щодо використання ГМ-технологій. Зокрема, в європейських країнах таке маркування проводять якщо частка трансгенних інгредієнтів в продукті складає більше 0,9%, а в Росії – 5 %.
В зв'язку з вимогами Законів України "Про безпечність та якість харчових продуктів", "Про захист прав споживачів", "Про державну систему безпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів" в Україні виникла необхідність проведення лабораторних визначень наявності та вмісту генетично модифікованих організмів в харчових продуктах та сільськогосподарській сировині.
Нажаль, можливість проведення таких досліджень на Прикарпатті відсутня. На даний час в Україні працює лише одна спеціалізована лабораторія з визначення ГМО в Укрметртестстандарті.
Загальна вартість розгортання лабораторії з визначення генетично модифікованих організмів становить близько 500 тис.грн.
В Івано-Франківській області на базі ДП"Івано-Франківськстандартметрологія" при залученні підприємців, науковців, лікарів та громадськості регіону створено ініціативну групу з підготовки до створення такої лабораторії.
Зокрема, ДП "Івано-Франківськстандартметрологія" має в наявності частину обладнання, висококваліфікований персонал та належний досвід у виконанні випробувань з контролю якості харчових продуктів. Також, підприємство готове вкласти необхідні кошти в переоснащення і підготовку необхідних приміщень, придбати необхідні розхідні матеріали і комплектуючі, провести навчання і стажування персоналу. Але, необхідних коштів у розмірі 380тис.грн для придбання обладнання ДП "Івано-Франківськстандартметрологія" не має.
Громадськість та підприємці Івано-Франківської області, представники ДП "Івано-Франківськметрологія" вирішили повторно звернутись до голови Івано-Франківської ОДА п.М.Палійчука та голови Івано-Франківської обласної ради п.І.Олійника з проханням розглянути можливість фінансування створення лабораторії у рамках фінансування заходів, передбачених "Регіональною програмою підвищення якості, конкурентоспроможності продукції, впровадження систем управління якістю, навколишнім середовищем та безпекою харчових продуктів підприємствами Івано-Франківської області на 2007-2009 роки".
ДП "Івано-Франківськстандартметрологія"