Інформація про виконання Міської цільової програми «Партиципаторне бюджетування (бюджет участі) в Івано-Франківській міській територіальній громаді» у І півріччі 2023 року
З метою розвитку демократичного суспільства і громадянської освіти, удосконалення діалогу між владою і громадою, створення та підтримки повноцінного громадського простору, вирішення соціально значущих питань, активізації жителів Івано-Франківської міської територіальної громади щодо участі у бюджетному процесі міська рада затвердила міську цільову програму «Партиципаторне бюджетування (бюджет участі) в Івано-Франківській міській територіальній громаді».
Фінансування програми здійснюється відповідно до діючого законодавства за рахунок коштів міського бюджету за кодами тимчасової класифікації видатків та визначається у рішенні «Про міський бюджет» на відповідний рік.
У першому півріччі 2023 року в рамках програми проводилась інформаційна кампанія та тривав прийом проєктів.
Інформація про старт прийому проєктів, голосування та визначення переможців розміщувалась у соціальних мережах та засобах масової інформації, зокрема на радіо, телебаченні та інтернет-виданнях.
У 2023 році всі проєкти програми поділені на 4 категорії: уже звичні проєкти «благоустрій малих вулиць» та «освітні» проєкти, та дві нових категорії – «інший благоустрій» та «зелені проєкти». Загальний фонд цього року склав 25,5 млн грн.
Голосування здійснювалось за один проєкт у кожній категорії. Тобто одна людина мала 4 голоси.
Цього циклу активні мешканці громади подали на Бюджет участі 129 проєктів. Це майже в половину менше, ніж у 2021 році. Але й ситуація та умови трохи інші. Та все ж, ця цифра показує, що програма потрібна навіть в такий складний час і можливо комусь його проєкт додав впевненості у завтрашньому дні.
Цього року трохи змінилися категорії та значно змінилися суми подачі, а саме стали більшими, раніше проєкти були до 300 тис грн, тепер до 500 тис грн. Адже навіть цілком нова категорія «Зелені проєкти» - отримала 11 заявок на загальну суму майже 3 млн грн (виділено на неї 1,5 млн грн).
Найбільше заявок отримали у категорії «Інший благоустрій». В ній подано 52 заявки на загальну суму понад 22 млн грн (виділено на неї у цьому циклі – 4 млн. грн). Далі за кількістю поданих заявок йдуть «Освітні проєкти» куди освітні заклади міста подали 46 проєктів на 18 млн грн (виділено в циклі 8 млн грн). І остання категорія – «Благоустрій малих вулиць» - тут було 20 проєктів на суму 45,5 млн грн (в циклі закладено 12 млн на категорію).
Після перевірки та оцінки проєктів на відповідність до положення програми робочою групою до голосування було допущено 104 проєкти. З них переможцями визначено 38 проєктів.
Серед переможців маємо два проєкти, які отримали мало голосів, але будуть реалізовані та визнані переможцями. В цих категоріях залишилася сума після визначення точних переможців, у котру не поміщався наступний за кількістю голосів проєкт. Це категорія «Освіта», де залишок склав 54 тис. грн. і «Інший благоустрій» - де залишок вийшов 120 тис. грн. Це значно менше ніж 50% від суми, на яку претендували наступні за кількістю голосів проєкти. Відповідно, згідно положення профінансовані будуть ті проєкти, у яких кошторисна вартість не перевищує цю суму.
Щодо двох інших категорій, а саме «Благоустрій малих вулиць» та «Зелені проєкти» то у них нестача була значна менша. Тобто більше ніж 50% суми поданих проєктів у категорії залишалося. Тож робоча група вирішила просити міського голову дофінансувати ці проєкти. Таким чином категорію «Благосутрій малих вулиць» та «Зелені проєкти» було дофінансовано на суму 165 тис. грн.
Відтак, в категорії «Освітні» перемогу здобули 19 проєктів (на суму 7 995 283 грн), по 5 переможців у категоріях «благоустрій малих вулиць» (на суму 12 170 000 грн) та «зелених проєктів» (на суму 1 585 796 грн) та 9 у категорії «інший благоустрій» (3 996 316 грн).
Загалом за проєкти віддали 71 055 голосів – 42 047 жителів громади. З них – 5 457 мешканців подали 12 390 голоси через ЦНАП. Решту 36 590 голосували онлайн.
Зараз триває реалізація проєктів визначеними розпорядниками коштів.