Відповідно до основних завдань діяльність управління економічного та інтеграційного розвитку в галузі міжнародного співробітництва спрямована на забезпечення реалізації державної політики у сфері зовнішньої політики, транскордонного співробітництва, міжнародної технічної допомоги.
В основі Програми є система заходів, виконання яких повинно створити сприятливі умови для налагодження міжнародного співробітництва, реалізації євроінтеграційної політики на рівні міста та залучення міжнародної технічної допомоги.
Сприяння європейській та євроатлантичній інтеграції та залученню міжнародної технічної допомоги
На виконання Указу Президента України, завдань Програми у травні було організовано тематичні заходи до Дня Європи. Зокрема, церемонія відкриття Дня Європи в Івано-Франківську, конкурс малюнків на асфальті, тематична олімпіада, виставка дитячих малюнків і плакатів на європейську тематику, тематичні уроки на тему «Європейські цінності», спеціальне засідання загальноміського європейського клубу учнівської молоді, дебатний турнір за участі представників молодіжних громадських організацій та старшокласників.
З метою вивчення думки громадськості міста на офіційній Інтернет-сторінці виконавчого комітету проводиться опитування щодо необхідності промоції міста. Інформація використовувалась в підготовці друкованих промоційних матеріалів. Популяризації досягнень міста в галузі міжнародної та транскордонної співпраці сприяла організація серії радіопередач про поріднені міста Івано-Франківська «Дружба народів», що транслювалась на радіо ТРК «Вежа».
У вересні з ініціативи Представництва ЄС в Україні було організовано вуличну фотовиставку з вікториною «Впізнай миттєвості твоєї Європи». Акція відбулась на Вічевому Майдані міста в рамках інформаційної кампанії «Будуймо Європу в Україні». На фотовиставці були представлені світлини, які демонстрували спорідненість європейських та українських міст, цінностей та звичок їхніх мешканців. Фотовиставка супроводжувалась вікториною на знання фактів про Європейський Союз.
13 листопада в Інституті історії, політології і міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника відбулося урочисте відкриття Інформаційного центру Європейського Союзу за участю Голови представництва Європейського Союзу в Україні Яна Томбінського, ректора університету, представників міської та обласної влади, студентів, викладачів університету, представників громадськості та засобів масової інформації. Основною метою діяльності новоствореного центру є поширення інформації про Європейський Союз та його політику, інформування громадськості про програми та діяльність ЄС, надання допомоги у підготовці наукових та дослідницьких робіт з питань Європейської інтеграції, а також сприяння розвиткові європейського діалогу на Прикарпатті.
Розвиток транскордонного та міжнародного співробітництва
На виконання основних завдань Програми, а саме «організація прийомів делегацій поріднених міст у рамках діючих та планованих угод або виконавчих протоколів, а також візитів делегацій виконавчого комітету та міської ради за кордон», протягом 2014 року було організовано 24 міжнародних візити представників виконавчого комітету, депутатського корпусу, працівників культури, спорту і освіти до поріднених і партнерських міст за кордоном. Наше місто відвідали 40 іноземних делегацій. Найважливіші з них:
- 10-16 січня делегація виконавчого комітету на чолі із начальником управління освіти та науки відвідала місто Нова Суль, РП, в рамках реалізації спільного проекту «Новорічне колядування».
- 16-17 січня місто Івано-Франківськ відвідали представники міста Люблін, РП. Візит відбувся в рамках написання Стратегії територіального співробітництва міста Люблін. Темою зустрічі стало обговорення актуальних проблем Івано-Франківська, які можна вирішити в рамках міжнародної співпраці за допомогою коштів з нового бюджету ЄС на 2014-2020рр.
- 30-31 січня відбувся ознайомчий візит працівників МВК до м. Бая-Маре, Румунія в рамках реалізації проекту «Inter_Urban - Транскордонна база даних індикаторів моніторингу процесу сталого розвитку на територіях міст Бая Маре та Івано-Франківськ».
- 16 вересня відбулась зустріч Надзвичайного і Повноважного Посла ФРН в Україні п.Крістофа Вайля із міським головою п.В.Анушкевичусом. Під час зустрічі йшлося про актуальні економічні контакти підприємств міста з німецькими партнерами.
- 2-4 жовтня делегація з Івано-Франківська, очолювана міським головою Віктором Анушкевичусом, взяла участь у міжнародному Конгресі ініціатив Східної Європи в м. Люблін, РП. Метою цьогорічного ІІІ Конгресу було спонукання до ефективного тривалого транснаціонального співробітництва, зміцнення співпраці в цілях розвитку, інтеграція спільнот, активізація діалогу між органами місцевої та регіональної влади. Учасники: діячі мистецтва, менеджери та аніматори культури, представники міністерств, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, наукових кіл та засобів масової інформації з країн Східного партнерства, Європейського Союзу, інших європейських держав (всього 17 країн).
- 31 жовтня відбулась зустріч міського голови Віктора Анушкевичуса з Надзвичайним і Повноважним Послом Латвійської Республіки в Україні Аргітою Даудзе, на якій йшлося про результати співпраці України та Латвії, зокрема в площині євроінтеграції, підсумки виборчого процесу в Україні, плани щодо організації спільних проектів.
- 27 жовтня – 2 листопада заступник міського голови Богдан Білик відвідав місто Мюнхен, Німеччина, з метою вивчення досвіду з питань енергоменеджменту на базі Міжнародного навчального центру GIZ.
- 12-13 листопада участь у заходах до Дня незалежності Польщі в Івано-Франківську взяв Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Генрик Літвін.
- 9-18 грудня представники Івано-Франківського молодіжного міськвиконкому відвідали поріднене місто Тракай у Литві і взяли активну участь у міжнародному проекті “Youth exchanges for rural youth” в рамках освітньої програми Європейського Союзу «Erasmus+». У даному проекті брали участь 30 молодих людей із 7 країн Європи, а саме із Польщі, Литви, Латвії, Фінляндії, Молдови, Грузії, Україну представляла молодь із Івано-Франківська. Основна мета проекту навчити молодих людей, представників різних організацій як правильно писати грантові міжнародні проекти, знаходити фінансування на них із залученням фондів ЄС та успішно організовувати їх.
- 19-20 грудня народний аматорський хор «Відродження» представив українське мистецтво, а саме, новорічно-різдвяний репертуар мешканцям порідненого м.Жешув, Республіка Польща.
Суттєвого значення у розвитку міжнародної співпраці набувають ділові зв’язки між підприємствами нашого міста з партнерами за кордоном, зокрема у поріднених містах. З метою налагодження партнерства організовуються міжнародні інвестиційні ярмарки, форуми, зустрічі. Таким чином, представники бізнес-кіл міста брали участь у економічних заходах, що проводились в поріднених містах Жешув, Польща, та Брест, Білорусь. З метою поглиблення ділових зв’язків з партнерами за кордоном було надіслано листи в поріднені міста з інформацією про економічний потенціал Івано-Франківська, його інвестиційні можливості, потребу в оснащенні комунального і транспортного господарства новим рухомим складом та пропозиції щодо експортно-імпортних операцій.
Протягом звітного періоду проводилась активна культурна співпраця з польськими містами Ополє, Жешув, Свідніца, Люблін, з Новосольським повітом, латвійським містом Єлгава. Завдяки міжнародній співпраці в галузі освіти активізувалось співробітництво навчальних закладів Івано-Франківська з освітніми закладами за кордоном, зокрема Польщі, Латвії. Івано-франківські школярі отримали запрошення влітку відпочити та оздоровитися в Польщі в рамках укладених угод про співпрацю з містами Рибнік і Ополє. В результаті перемовин з міською думою порідненого м.Єлгава й українським культурно-просвітницьким товариством «Джерело» група івано-франківських дітей з родин учасників АТО були запрошені провести Різдвяні канікули в Латвії.
Така співпраця з містами-партерами була б неможливою без надання всебічної підтримки в отриманні в’їзних віз для представників міста: депутатського корпусу, виконавчого комітету, навчально-освітніх закладів, закладів культури, підприємств та громадських організацій.
Станом на 01.01.2015р. місто Івано-Франківськ підтримує документально оформлені поріднені зв’язки з 22 містами зарубіжжя, серед яких міста Польщі, Угорщини, Чехії, Росії, Румунії, Білорусі, Литви, Латвії та США. З метою розширення географії партнерства було проведено роботу з питань започаткування співпраці з містом Акко, Ізраїль.
На відміну від попередніх років, у звітному періоді не проводилась робота з питань організації участі іноземних делегацій у відзначенні річниці від Дня заснування міста Івано-Франківська. З об’єктивних причин, було прийнято рішення не запрошувати делегації з поріднених міст. Закордонні партнери з розумінням поставились до такого рішення. Більше того, протягом січня-лютого 2014 року наші партнери в Польщі, Латвії, Литві проводили акції підтримки «Українського Майдану Гідності». Листи з повідомленнями про заходи підтримки побратимів надходили з польських міст Свідніца, Люблін, Жешув, Нова Суль, Ополє, Рибнік, Хшанув, Кошалін, литовського м.Тракай, латвійського м.Єлгава.
На прохання про надання підтримки для переселенців з південно-східних областей України, спрямоване порідненим містам Івано-Франківська, в місто надійшла гуманітарна допомога від громад міст Свідніца, Нова Суль, Ополє, Кошалін (Республіка Польща) та Єлгава (Латвійська Республіка). Протягом 2014 року отримано 5 партій продуктів, харчування, засобів гігієни, постільної білизни, одягу, шкільного приладдя тощо, а також грошову допомогу в розмірі 5 тис. євро. У злагодженій співпраці управління економічного та інтеграційного розвитку з Івано-Франківською обласною організацією Товариства Червоного Хреста України отримані гуманітарні вантажі були оформлені згідно вимог чинного законодавства та передані для їх подальшого розподілу робочій групі з питань розподілу гуманітарної допомоги.
Міжнародна технічна допомога
Одним із основних напрямків міжнародної співпраці є транскордонне співробітництво, зокрема, впровадження транскордонних грантових програм. Так, протягом І півріччя в місті продовжувалась реалізація наступних проектів:
10.«Управління відходами, які біологічно розкладаються, в містах Бая Маре (Румунія), Івано-Франківськ та Коломия (Україна)» Програми транскордонної співпраці Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна.
11.«Відновлення ковальського мистецтва як одного з найстаріших елементів економічного зростання» Програми Європейського Союзу.
Враховуючи значний бюджет вищезгаданих програм транскордонного співробітництва та інших донорських організацій виникла необхідність оптимізації роботи з грантовими проектами. З цією метою було підготовлено рішення виконкому міської ради від 13.02.2014р. №26 «Про створення робочої групи з питань підготовки та реалізації грантових проектів». З метою оптимізації роботи з грантовими проектами проведено 6 засідань Робочої групи з питань підготовки та реалізації грантових проектів, щотижнево оновлювалась інформація про оголошені конкурси МТД та оперативно поширювалась серед членів Робочої групи (електронні повідомлення).
Для підвищення кваліфікації як членів робочої групи, так і для інших працівників структурних підрозділів виконкому і сільських рад приміських сіл організовано семінари з питань проектної діяльності. В результаті чого, структурними підрозділами виконкому підготовлено 8 проектних пропозиції для участі у Всеукраїнському конкурсі проектів і програм розвитку місцевого самоврядування 2014.
Маючи на меті участь у конкурсах проектів, що фінансуються ЄС, було здійснено реєстрацію виконавчого комітету міської ради у міжнародній системі PADOR. Реєстрація виконавчого комітету як потенційного апліката збільшила граничну суму проектних пропозицій і розширила можливість участі міста в проектах МТД як партнера.