Спільна заява для преси
1. 22 листопада 2010 року у Брюсселі відбувся 14-й саміт ЄС-Україна. Європейський Союз на ньому представляли Герман Ван Ромпей, Президент Європейської Ради, та Жозе Мануел Баррозу, Президент Європейської Комісії. Україну представляв Президент Віктор Янукович.
2. Лідери нагадали, що відносини України та ЄС ґрунтуються на спільних цінностях та спільній історії, і що ЄС визнав європейські прагнення України та привітав її європейський вибір. Сторони зазначили, що глибина відносин між Україною та ЄС визначатиметься процесом впровадження реформ та подальшим укріпленням спільних цінностей.
3. Сторони обговорили питання поваги до прав людини, засадничих свобод, демократичних цінностей та верховенства права, що спирається на незалежну та неупереджену судову систему. Вони також наголосив и на важливості вільних медіа. У контексті нещодавнього проведення місцевих виборів лідери нагадали про необхідність подальшого зміцнення демократичного розвитку України, особливо у рамках виборчого процесу.
4. Лідери також звернули увагу на нещодавні конституційні зміни в Україні. Європейська сторона закликала українську владу здійснити всебічну конституційну реформу у тісній співпраці з Венеціанською Комісією Ради Європи.
5. Сторони висловили своє задоволення прогресом, досягнутим у відносинах між Україною та ЄС. Вони підкреслили важливість двосторонньої Угоди про асоціацію, перемовини щодо якої наразі тривають. Лідери нагадали про свої спільні зобов’язання щодо створення глибокої та зони вільної торгівлі між ЄС та Україною з метою забезпечення поступової інтеграції України у внутрішній ринок ЄС. Вони також висловили надію, що переговори завершаться якнайшвидше і водночас уможливлять укладання якісної та життєздатної Угоди про асоціацію.
6. Окрім того, лідери привітали важливі реформи в Україні, особливо у сфері економіки, які мають забезпечити якнайшвидше повернення до зростання та конкурентоздатності. Вони звернули увагу на домовленість між Україною та МВФ щодо надання кредиту стенд-бай у рамках програми макроекономічної стабільності. Зі свого боку, Україна привітала готовність ЄС надати Україні додатковий пакет макрофінансової допомоги у розмірі 610 млн. євро. Обидві сторони висловили готовність до завершення перемовин щодо відповідного Меморандуму про взаєморозуміння. Лідери також наголосили на важливості продовжувати боротьбу проти корупції та удосконалювати бізнесовий та інвестиційний клімат країни. У цьому контексті вони також відзначили ключову роль закону про державні закупівлі, який був ухвалений цього року. ЄС продовжить надавати Україну підтримку у проведенні реформ.
7. Лідери тепло привітали План дій з візової лібералізації між ЄС та Україною. План дій визначає всі технічні умови, які Україна має виконати для досягнення прогресу у питанні запровадження (у довгостроковій перспективі) безвізового режиму для короткострокових подорожей українських громадян. Імплементація плану розпочинається від цього моменту та буде систематично відслідковуватися та контролюватися з боку обох сторін.
8. ЄС вітає підписання Україною Протоколу про входження до Енергетичного співтовариства, якому передувало ухвалення закону про принципи функціонування ринку природного газу, та сподівається на якнайшвидше входження України до цієї організації. Лідери висловили впевненість, що реформи у рамках Договору про Енергетичне співтовариство відчутно зміцнять прозорість, конкурентоздатність та подальший розвиток енергетичного сектору. ЄС продовжить підтримувати Україну у підвищенні енергоефективності та використанні відновлюваних джерел енергії за допомогою впровадження необхідних реформ, покликаних модернізувати український енергетичний сектор. Ці реформи мають відповідати зобов’язанням, взятим Україною у рамках Договору пр о Енергетичне співтовариство, та умовам спільної декларації, ухваленої у березні 2009 року під час міжнародної конференції між Україною та ЄС з модернізації української газотранспортної системи.
9. Лідери схвально поставилися до ініціативи Президента України Віктора Януковича провести у Києві навесні 2011 року міжнародну конференцію, присвячену 25-річчю з дня Чорнобильської катастрофи, аби мобілізувати підтримку для завершення проектів, пов’язаних з Чорнобильською АЕС.
10. Також лідери привітали підписання Протоколу, який надасть можливість Україні брати участь у програмах ЄС, що підтримуватимуть регуляторну та адміністративну реформу. Ця участь сприятиме секторальній інтеграцій через наближення українського законодавства до норм та стандартів ЄС. Протокол відкриває шлях до участі України у програмах, що охоплюють сфери бізнесу та підприємництва, енергетики та інформації, комунікації та технології.
11. Окрім того, лідери обговорили підтримку ЄС, яка надається Україні у рамках Східного партнерства, та привітали активну участь України у цій ініціативі. Вони сподіваються на якнайшвидший початок програми «Всеосяжного інституційного будівництва», яка має допомогти Україні провести реформи у сфері державного управління, особливо у секторах санітарно та фіто-санітарного контролю, міграції та координації законодавчої програми в Україні. Лідери також обговорили процес підготовки до майбутнього саміту Східного партнерства, який має відбутися у Будапешті у травні наступного року.
12. Сторони обговорили міжнародні та регіональні питання, особливо у контексті відносин з Білоруссю, Росією, та врегулювання Придністровського конфлікту у Республіці Молдова. Оскільки Україна та ЄС є партнерами у вирішенні Придністровського конфлікту у форматі «5+2», сторони домовилися продовжувати тісну співпрацю, підкресливши, що поновлення перемовин у форматі «5+2» залишається їхньою спільною метою. Вони висловили сподівання, що прогрес з цього питання б уде досягнуто під час майбутнього саміту ОБСЄ у Астані 1-2 грудня цього року. Також лідери домовилися посилювати співпрацю щодо боротьби проти піратства та збройного розбою у водах поблизу Сомалі. У цьому контексті ЄС привітав спільну участь України в операції військово-морських сил ЄС «Аталанта» та висловив сподівання, що Україна і надалі продовжуватиме співпрацювати з ЄС у цьому напрямку.
Джерело: Представництво ЄС в Україні https://ec.europa.eu/delegations/ukraine/