Європейська Комісія від імені ЄС надала Україні кредит у розмірі 600 млн. євро. Це відповідає першому траншу в рамках нової програми макрофінансової допомоги Україні, загальний бюджет якої становить 1,8 млрд. євро.
Відтак, ЄС прагне задовольнити нагальні фінансові потреби, з якими зіштовхнулася Україна. Також програма покликана підтримати економічну стабілізацію країни. Окрім того, пакет макрофінансової допомоги підтримає українську владу у впровадженні важливих реформ. Йдеться, зокрема, про сфери управління державними фінансами, урядування і прозорості, а також про енергетичний сектор, систему соціальної безпеки, бізнесове середовище і фінансовий сектор. Підтримуючи порядок денний реформ українського уряду у цих галузях, Євросоюз прагне допомогти Україні закласти підґрунтя для тривалого повернення до економічного зростання.
Операції з макрофінансової допомоги є частиною співпраці ЄС з країнами-сусідами. Вони створені як винятковий інструмент реагування на кризи, доступний для сусідських країн Євросоюзу, які потерпають від жорстких проблем з платіжним балансом. Також Європейський Союз підтримує Україну через призму торгівельних преференцій, гуманітарної помочі, допомоги задля розвитку і бюджетної підтримки для здійснення реформ.
Контекст
Від самого старту кризи (на початку 2014 року) Україна скористалася кредитами ЄС на загальну суму в 2,21 млрд. євро. Зокрема, 610 млн. євро було надано як частина першої операції з макрофінансової допомоги; водночас 1 млрд. євро – як частина другої програми для країни. Після сьогоднішнього кредиту Київ зможе скористатися також коштами у розмірі 1,2 млрд. євро з чинної програми – за умови вдалого впровадження реформ.
Після прохання України про надання додаткової фінансової допомоги через погіршення макроекономічної ситуації, що надійшло наприкінці 2014 року, 8 січня Європейська Комісія запропонувала третю операцію з макрофінансової допомоги. Її мета – полегшити зовнішні фінансові потреби країни. Співавтори законопроекту ухвалили пропозицію Єврокомісії 15 квітня. 22 травня у Ризі Україна і ЄС підписали Меморандум про розуміння і Угоду про кредитний інструмент, що були долучені до програми макрофінансової допомоги. Згодом, 18 червня, обидва документи були ратифіковані Верховною Радою України; вони набули чинності 3 липня. 7 липня Європейська Комісія прийняла рішення, яким ініціювала процес щодо виділення Україні 600 млн. євро у формі кредиту. Єврокомісія залучила кошти для надання сьогоднішнього кредиту на фінансових ринках 15 липня – у той самий час, коли було випущено облігації на суму у 600 млн. євро.
Разом з попередніми операціями ЄС з макрофінансової допомоги і додатковою допомогою, яка надається Брюсселем, цей внесок є найбільшим фінансовим пакетом ЄС, що був коли-небудь наданий країні з-поза меж Європейського Союзу за такий короткий проміжок часу.
Джерело: Представництво ЄС в Україні