11 червня 2015 року в м. Київ було проведено міжнародну конференцію «Впровадження ефективного механізму для прозорості медіа власності в Україні». Захід організовано Комітетом Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики та Міністерством інформаційної політики України за підтримки спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні».
Відповідно до останнього звіту Комісії ЄС рівень прозорості власності ЗМІ не є достатнім в Україні. Як свідчать експерти, у даному спектрі немає належної нормативно-правової бази. Проте гарантування прозорості є одним із зобов’язань України перед Радою Європи згідно з Резолюцією №1466 (2005) «Про виконання обов'язків та зобов'язань Україною», прийнятою ПАРЄ.
Експерт Ради Європи Матіаc Гутер, на запит Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики, розробив рекомендації для ефективного механізму розкриття кінцевих власників медіа в Україні. Він рекомендував визначити в законі чіткі вимоги щодо висвітлення інформації, ввести можливість вмотивованих санкцій, публікувати відомості про власників на сайті телерадіоорганізації та створити й забезпечити доступ громадян до Державного реєстру суб'єктів інформаційної діяльності.
Більшість рекомендацій експерта було враховано в законопроекті «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості власності ЗМІ, а також реалізації принципів державної політики в сфері телебачення і радіомовлення» (№1831), авторами якого є М.Княжицький та В.Денисенко. Рада Європи отримала офіційний запит на експертизу цього законопроекту.
Ян Томбінські, Посол ЄС в Україні, Голова Делегації ЄС в Україні, зазначив: «Ухвалення закону, який забезпечуватиме прозорість медіа власності наблизить Україну до кращої європейської практики й стане перевіркою важливих демократичних процесів. Він допоможе деолігархізації політичного та економічного життя в Україні. Громадяни й держава мають право знати, хто володіє кожною медіа організацією для запобігання концентрації медіа влади в кількох руках та зменшення свободи ЗМІ. Зобов'язання встановити чіткі правила для прозорості медіа власності в Україні є частиною Порядку денного асоціації Україна-ЄС, і Європейський Союз вітав би набрання законом чинності до місцевих виборів".
Під час виступу Міністр інформаційної політики України Юрій Стець зазначив: "Я підтримую ініціативи, метою яких є надання споживачу інформації про власників ЗМІ. Ці відомості мають бути доступними кожному споживачу. В рамках роботи Експертної ради при МІП напрацьовано декілька ініціатив щодо запровадження правила "fair play" (чесна гра), бо сьогодні власники активів, як медійних, так і всіх інших, зіткнулися зі складним викликом – пропаганда, яку проти України використовує агресор. Відтак, на мою думку, забезпечення прозорості власності допоможе запобігти маніпуляції суспільною думкою ".
Одним із трьох пріоритетів у сфері свободи слова, передбачених Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, є встановлення чітких правил для забезпечення збалансованого доступу кандидатів на виборах до ЗМІ. Згідно з результатами моніторингу попередніх виборів власники каналів часто диктують редакційну політику телеканалам, ведуть інформаційні війни на телебаченні у передвиборчий період. Відтак, законопроект важливо розглянути без зволікань.
Деталі тут – https://www.coe.int/uk/web/kyiv/41