29 квітня Віце-президент Європейської Комісії Сім Каллас підписав Меморандум про порозуміння щодо кредитної програми з макрофінансової допомоги Україні у розмірі 1 млрд. євро. Ця програма була схвалена Радою міністрів ЄС 14 квітня. Її мета – надати Україні економічну і фінансову допомогу у важкі часи її розвитку. Програма є частиною пакету допомоги Україні, про який Європейська Комісія оголосила 5 березня, а Європейська Рада підтримала 6 березня.
«Ця допомога, у поєднанні із вже визначеною макрофінансовою програмою у розмірі 610 млн. євро, надасть українському уряду таку очікувану підтримку задля задоволення його фінансових потреб, – підкреслив Каллас. – Вона, разом з іншою довгостроковою фінансовою допомогою, є конкретним знаком підтримки українського народу з боку ЄС у цій складній ситуації».
Запропонована Євросоюзом макрофінансова допомога має допомогти Україні покрити її нагальні зовнішні фінансові потреби у контексті стабілізації та програми реформ, що їх було нещодавно підготовлено українською владою за допомоги Міжнародного валютного фонду (МВФ). Також вона спрямована на зменшення короткострокового дефіциту платіжного балансу та вразливості фінансово-бюджетної сфери країни.
Виділення допомоги буде залежним від конкретних умов економічної політики, зазначених у Меморандумі про порозуміння, та від вдалого впровадження «стенд-бай» угоди з МВФ (очікується, що незабаром Виконавчий комітет Фонду схвалить цю угоду). Політичні умови охоплюють питання управління державними фінансами та боротьби проти корупції, торгівлі та оподаткування, реформ енергетичного та фінансового сектору, а також надання підвищених соціальних субсидій для найуразливіших груп населення.
Ця програма впроваджуватиметься паралельно з програмою із бюджетом в 610 млн. євро. ЇЇ було схвалено ще у 2010 році. Однак, через невиконання необхідних умов колишньою владою у Києві, її впровадження й досі не було розпочато.
Контекст
Макрофінансова допомога – це винятковий інструмент реагування на кризи для сусідських країн-партнерів ЄС, які зіштовхнулися з відчутними проблемами платіжного балансу. Ця допомога є доповненням до підтримки, що надається МВФ. Кредити макрофінансової допомоги фінансуються за рахунок позикових коштів ЄС на ринку цінних паперів. У такому випадку кошти позичаються на таких самих фінансових умовах, що існують у країнах-бенефіціарах.
Джерело: Представництво ЄС в Україні