Під час саміту Східного партнерства, що відбудеться у Вільнюсі 28-29 листопада, Євросоюз прагне досягти результатів щодо «найбільш далекосяжних угод, що їх ЄС укладав коли-небудь з країнами-партнерами, а саме Угод про асоціацію, включно із положеннями про створення глибокої та всеохопної зони вільної торгівлі».
На цьому наголосив Штефан Фюле, Єврокомісар з розширення та Європейської політики сусідства, виступаючи під час третьої сесії Парламентської асамблеї Східного партнерства EURONEST, що відбулася у Брюсселі 28 травня.
Під час саміту ЄС сподівається підписати Угоду про асоціацію з Україною та парафувати її з іншими країнами-учасницями Східного партнерства, зокрема Молдовою, Грузією та Вірменією. Фюле назвав цю Угоду «інструментом побудови політичної асоціації та поглиблення економічної інтегра ції».
«Якщо ми зможемо підписати одну з цих Угод про асоціацію та парафувати інші, ми вперше здійснимо якісний стрибок у напрямі реальних перетворень на пострадянському просторі», – підкреслив Фюле. За його словами, це може стати серйозним «чинником змін».
Окрім того, на саміті очікується досягнення прогресу щодо виконання деякими країнами плану дій з візової лібералізації, а також підписання угод про реадмісію та спрощення візового режиму, відзначив посадовець.
За словами Фюле, зустріч у Вільнюсі також стане нагодою для завершення кількох амбітних інфраструктурних об’єктів, зокрема, що стосується транспортної мережі Східного партнерства.
Єврокомісар нагадав, що відносини ЄC та країн-учасниць Східного партнерства ґрунтуються на принципі «більше за більше» (more for more). Він зазначив, що цей принцип не обмежується лише формулюванням «більша підтримка – за більше реформ». «Він також означає: ч им амбітнішими ви є, тим вимогливішими ми стаємо, особливо до тих країн, що прагнуть приєднатися до ЄС», – підкреслив Фюле.
Говорячи про відносини з Росією та Митним союзом, Фюле підкреслив необхідність «у зміцненні та розширенні обміну думками» з цією країною. «Ми готові провести діалог з нашими партнерами та Москвою щодо тих політик Митного та Євразійського союзів, у яких можуть брати участь наші партнери, не ставлячи під сумнів зміст перемовин щодо Угод про асоціацію», – підкреслив Єврокомісар.
Він нагадав про пропозицію зміцнити контакти між Європейською Комісією та Євразійським союзом щодо найбільш важливих питань, зокрема тих, що стосуються нормативно-правової бази. «Ми дуже зацікавлені у тому, аби нормативна та регуляторна робота Європейського Союзу була сумісною з тієї, що її проводить Євразійський союз», – підкреслив Фюле.
Джерело: Представництво ЄС в Україні