У своїй щорічній промові «Нинішній стан Союзу» президент Європейської Комісії Жозе Мануел Баррозу закликав до федералізації Європейського Союзу. Власне, високопосадовець зробив акцент на «демократичній федерації національних держав», заперечуючи створення «наддержави». Провідна ідея – «Союз з державами-членами ЄС, а не проти них».
Для перетворення Європейського Союзу на федерацію логічно вести мову про «новий договір», який має замінити оновлені версії Договору про Європейський Союз та Договору про функціонування Європейського Союзу. Пан Баррозу повідомив, що перед наступними виборами до Європейського Парламенту, які відбудуться у 2014 році, Європейська Комісія «презентуватиме схематику майбутнього Європейського Союзу» та окреслить «необхідні зміни щодо засновницьких договорів ЄС». Сьогодні в ЄС назріла потреба масштабної політичної реформи, адже Союз стикається з «політичною кризою, кризою довіри». Відповісти на цю кризу довіри можна тільки глибшою інтеграцією: «…вразливіші країни не повинні мати жодних сумнівів щодо реформ», а «сильніші країни зобов’язані твердо задекларувати своє бажання триматися разом з іншими».
Зміцнення економіко-монетарного союзу виокремилося в актуальне питання, адже «міцне» об’єднання не лише забезпечуватиме обіг єдиної валюти, але й вирівнюватиме рівень конкурентоздатності економік держав ЄС. Новий банківський союз, фіскальний союз та розвиток єдиного ринку є іншими важливими напрямками посилення інтеграції у межах ЄС.
Президент Європейської Комісії висловив сподівання на побудову справжнього європейського публічного простору, зокрема на зміцнення всеєвропейських політичних партій. Примітно, що Єврокомісія пропонує останнім висувати кандидатури на посади президента Європейської Комісії та президента Європейського Парламенту, вибори яких відбудуться у 2014 році.
Наприкінці промови пан Баррозу порушив питання «нового мислення». «Я вірю в те, що Європа має душу. Ця душа може дати нам силу та рішучість зробити те, що ми мусимо зробити».
Джерело: Представництво Є С в Україні