З недавнього часу екологія стала модною. Ми намагаємося купувати екологічний товар, не тестували на тваринах (наприклад, ліки або косметику), економити воду та електроенергію, прати і прибирати безпечною побутовою хімією, сортувати сміття. Найчастіше ми це робимо, потрапивши під вплив соціальної реклами, яка закликає берегти природу і зберігати природні ресурси. Але іноді такі заклики можуть бути безглуздими і навіть шкідливими для природи. Ми розглянемо популярні поради від захисників природи, і з'ясуємо, що робити варто, а, що безпосередньо може нашкодити екології.
Навмисне старіння техніки
Суть ідеї в тому, що в техніку навмисне вбудовується "слабка деталь". І як тільки термін придатності закінчується, техніка зазвичай починає ламатися. Тому принтерів вистачає на певну кількість сторінок, а лампочки перегорають після певних годин свічення. Деякі пристрої роблять з літієвими акумуляторами, які можуть контролювати рівень заряду, імітуючи зношеність. Ще один спосіб - не фактичне, а моральне старіння техніки. Через кілька місяців після покупки «крутого» гаджета він нам перестав подобатися, адже на ринку з'явилися більш "наворочені" аналоги. Наприклад, iPhone старої версії насилу працює з новими програмами. І користувачі починають купувати нові версії. Найсильніша активізація споживання сильно б'є по екології, адже виробництво таких "одноразових" речей викликає величезні витрати природних ресурсів, а застарілі моделі наповнюють звалища, збільшуючи їх ще більше, і забруднюючи природу.
Грінвошінг «промивання очей»
Модою на "зелений" спосіб життя щосили користуються нечесні виробники, застосовуючи грінвошінг (перекладається як "зелене миття"). Так іронічно позначають використання слів "екологічний" та "зелений" не до місця. Вперше в цьому викрили керівництво одного американського готелю, який запропонував постояльцям рідше міняти білизну, мотивуючи це турботою про природу. Насправді ж просто захотіли зекономити на пранні. Про подібне в банківських послугах розповіла одна дівчина, стурбована турботою про довкілля. Всунули рекламку про "зелений" кредит, яку вона уважно вивчила і в якій не знайшла різниці між зеленим кредитом і звичайним. Але рекламу взяла і вивчила - ефект досягнутий. Зустрічається такий прийом і в рекламі відверто шкідливого продукту, наприклад, коли рекламують спиртне, відфільтроване еко-способом. Вживати термін "еко» в рекламі спиртного як мінімум некоректно.
Іноді виробники вихваляють екологічні властивості свого товару, щоб приховати шкідливі. Наприклад, виробник мінеральної води в рекламній кампанії підкреслює, що використовує на 30% менше пластику для виготовлення пляшок, щоб не завдати шкоди природі. Але мовчить про те, що для природи буде набагато краще, якщо пити воду з багаторазової скляної пляшки.
Шкідлива органіка
Прихильники органічного харчування популяризують два правила: харчуватися продуктами без хімії і відмовлятися від продуктів тваринного харчування, адже їх виробництво негативно впливає на навколишнє середовище. Для вирощування тварин вирубують ліси, щоб посадити їм кормові культури. Щоб облаштувати хлів, використовують багато води і електрики, а відходи життєдіяльності напханих антибіотиками тварин отруюють землю.
Ясна річ, що м'ясо курки, яка вільно гуляла під сонечком і клювала зернятка на траві, краще, від вирощеної в курнику без руху. Але варто бути реалістами: органічні продукти - не панацея. Здоровій людині може не нашкодити звичайне м'ясо, а хворого суперорганічне не врятує. З приводу вегетаріанства лікарі стверджують "З лактовегетаріанством (коли вживаються молочні продукти) можна примиритися, але суворе веганство (повна відмова від продуктів тваринного походження) неприпустимо". Веганам загрожує брак повноцінного білка, через що виникає анемія, падіння імунітету, проблеми з нервовою системою.
Економія електроенергії
Щорічно по всьому світу проходить акція "День землі" під час якої відключають на 1 годину світло в житлових будинках, офісних будівлях і публічних спорудах (наприклад "гасили" Ейфелеву вежу, Емпайр-Стейт-Білдінг у Нью-Йорку, тайванський Тайбей та інші всесвітньо відомі будівлі). Реальної користі таке відключення на годину не несе (за перші 10 хвилин після включення вся зекономлена енергія повертається) але це чудовий спосіб привернути увагу до проблеми економії електрики. Але є і зворотна сторона медалі: економити потрібно з розумом. Якщо ви вирішили поміняти в своєму будинку звичайні лампочки на люмінісцентні, вам потрібно знати, куди їх здавати для утилізації. Шкода від однієї викинутої в сміття лампи (яка містить ртуть) набагато більше, ніж від роботи десятка звичайних. Найбезпечніший варіант - світлодіодні лампи. Крім того, вимикайте світло, коли виходите з кімнати, не залишайте в розетці зарядні пристрої і т.д.
Безпечна хімія
"Зелену" безпечну, побутову хімію рекламують на кожному розі, стверджуючи, що вона не забруднює природу і не викликає алергій. І коштують такі засоби в рази дорожче. Виявляється, відмінність еко-хімії і звичайною тільки в тому, що в дешевші засоби додають хімічні ароматизатори, віддушки і солі для додаткового обсягу, що не впливають на миючі властивості. В екологічної хімії таких домішок немає, але їх миючий склад не відрізняється. Ще одна хитрість: на упаковці виділяють натуральний компонент ("з лимоном" або "з лавандою" наприклад). Якщо цей компонент у складі продукту вказаний останнім, то там його вкрай мало.
Вода
Ми всюди чуємо про дефіцит води на планеті. Деякі фантазери навіть запевняють, що через кілька років на землі будуть йти війни за воду. Зараз на жителя посушливої Африки припадає 5 л води в день, а житель європейського міста може витратити і 300 л. Але є один факт, який не дозволить нам сильно заощадити воду. Коли в стоках буде мало води, то для їх промивання потрібні мільйони літрів чистої води. Дивна закономірність: чим менше води йде до стоків, тим більше її витрачається на очищення. У такому випадку потрібно дотримуватися золотої середини: не лити воду без зупинки, але і не дуже економити.
Мінімум мотлоху
Всі українці вже зрозуміли, що сміття потрібно сортувати. А от з його переробкою в нашій країні поки проблеми. Дуже часто можна побачити, як сміттєприбиральна машина звалює разом і сортовані і не сортовані відходи і відвозить на загальне звалище. Крім того, окремі контейнери для пластикових відходів встановлені далеко не у всіх містах. Так що єдино правильний вихід із ситуації - не накопичувати сміття, відмовившись по можливості від зайвого. Наприклад, замість того, щоб купувати воду в пластикових пляшках, встановити фільтр. Чим менше сміття принесете в будинок, тим менше доведеться викидати відходів. Життя занадто коротке, щоб користуватися одноразовими речами.
Автор: Мирослава Тимінська
https://womanway.com.ua/article/mify-i-pravda-ob-ekologii/