Щодня кожен використовує миючі засоби для задоволення своїх потреб у чистоті, гігієні та комфорті. Проте, не кожен задумується над впливом хімічного складу цих речовин на організм людини та навколишнє середовище. Більшість споживачів притримується тієї думки, що якщо певний товар представлено на продаж, то він є придатним для використання. Проте, слід розуміти, що жоден миючий засіб не вдається повністю змити з поверхні посуду чи виполоскати із волокон тканин. Таким чином через шкіру та з продуктами харчування «хімікати» потрапляють в організм людини та викликають порушення роботи печінки, нирок, скелетних м’язів, що проводить, в свою чергу до тяжких отруєнь, порушення обмінних процесів та загострення хронічних захворювань, запалень слизових оболонок, утруднення дихання, кашлю, приступів астми. Зважаючи на такі факти, необхідно ретельно підходити до питання вибору прального порошку та засобів догляду за будинком.
Склад миючих засобів
При виборі прального порошку зверніть увагу на хімічний склад. Насамперед перевірте на вміст фосфатів – повна назва триполіфосфат натрію. Механізм впливу на організм людини сполук фосфору – це взаємодія їх з ліпідно-білковими мембранами і проникнення через них у різні структурні елементи клітини, викликаючи тим самим тонкі, глибокі зміни в біохімічних та біофізичних процесах, а також порушення кислотно-лужної рівноваги клітин шкіри та, як наслідок, дерматологічні захворювання (алергічну реакцію).
Потраплячи у водойми, фосфати є добривом для інтенсифікації росту синьо-зелених водоростей, тобто сприяють процесу евтрофікації (цвітіння водойми). Відомо, що кожен 1 грам фосфатних сполук з пральних порошків викликає зростання 5-10 кілограмів синьо-зелених водоростей.
Ще наприкінці 20-го століття було встановлено негативну дію цих речовин і вилучено зі складу пральних порошків у країнах Європи. Не зважаючи на це , в Україні фосфатні порошки широко представлені на полицях у магазинах.
Альтернатива фосфатам – фосфонати - це ефіри і солі фосфонових кислот. Вони відрізняються від фосфатів тим, що в фосфонатах є один Р-С зв’язок, а в фосфатах таких зв’язків немає. Проте, це ті самі сполуки фосфору, які стимулюють ріст водоростей у водоймах.
Наступний спосіб заміни фосфатів у порошках – цеоліти. В даний час безфосфатні порошки на базі цеолітів займають провідне місце в більш ніж 50 розвинених країнах світу. Однак, виявилося, що пральні порошки на базі цеолітів поряд з підвищеною екологічною безпекою мають суттєві гігієнічні недоліки: миюча здатність нижче нормативних вимог; низька виполіскувальність залишків порошку з тканин; високий вміст силікатів, що викликає знежирення шкіри; вміст більше 7% аніонних поверхнево-антивних речовин (ПАР) замість гігієнічної норми 2%; пошкодження тканин і їхнього забарвлення; наднормативний вміст пилу.
Перуть цеолітні порошки значно гірше за своїх попередників і для посилення їх якостей прання ті ж європейські виробники розробили та активно пропонують “пом’якшувачі води та підсилювачі прання із захистом для пральних машин”, які більш ніж на 70% складаються з фосфатів!
Цих недоліків позбавлена розробка вітчизняних вчених – безфосфатні миючі засоби третього покоління на основі мінералу «трона». Детальніше про них нижче у розділі про безпечні миючі засоби на ринку України.
Ретельно перевірте склад миючих засобів також на вміст поверхнево-активних речовин (ПАР). ПАР очищають посуд і поверхні від бруду, а також використовуються в пральних порошках. ПАР бувають трьох основних видів: аніонні, катіонні та неіоногенні. Найнебезпечніші – аніонні (А-ПАР). Вони викликають порушення імунітету, алергію, ураження мозку, печінки, нирок, легенів. Майте на увазі, що при використанні миючих засобів, ПАР потрапляє до вас в організм, тому що навіть десятикратне полоскання в гарячій воді повністю не звільняє посуд від хімікатів. Щоб зменшити шкідливий вплив, використовуйте засоби, в яких вміст ПАР не перевищує 5%.
Білизну обробляють підбілювачами. Основний компонент у більшості випадків є гіпохлорит натрію. Хлор дуже небезпечний для організму людини та довкілля. Він є причиною захворювання серцево-судинної системи, сприяє виникненню атеросклерозу, анемії, гіпертонії, алергічних реакцій, негативно впливає на шкіру і волосся, підвищує ризик захворювання на рак. Ризик збільшується, якщо миючі засоби з хлором використовуються в маленьких, погано провітрюваних приміщеннях, таких як ванні кімнати. Забивання запаху хлору ароматичними речовинами (насправді, виходить так, що хлоровмісні препарати приємно вдихати) може призвести до отруєння хлором. Інша небезпека лежить у змішуванні продуктів, що містять хлор, навмисно або випадково. Ці суміші можуть призвести до утворення газоподібного хлору й хлорамінів – токсичних газів, що сильно пошкоджують легеневу тканину.
У речовинах, що використовують у поліролях для металевих поверхонь містяться нафтові дистиляти: короткочасний вплив може призвести до тимчасового розладу зору; довгостроковий вплив призводить до порушень функціонування нервової системи, нирок, органів зору і до захворювань шкіри.
Нашатирний спирт використовують у речовинах для чистки скляних поверхонь. Він може викликати подразнення очей, дихальних шляхів та головний біль.
У вміст бактерицидних речовини входять феноли і крезоли. Ці сполуки дуже їдкі, викликають діарею, запаморочення, втрату свідомості і порушення функцій нирок і печінки.
Нітробензол, який наявний у поліролі для підлоги і меблів, викликає знебарвлення шкіри, задишку, блювоту, а в особливо важких випадках – смерть; вплив цієї речовини викликає ракові захворювання, воно є причиною вроджених вад у дітей.
Формальдегід (консервант в різних продуктах): є канцерогеном; викликає сильне подразнення очей, горла, шкіри, дихальних шляхів і легенів.
Врахувавши перелічене вище, актуальним є використання миючих засобів, які не містять фосфатів, фосфонатів, хлору та великої кількості ПАР та інші сполуки. Проте, знайти таку продукцію на ринку України виявляється складним питанням. Потрібно знати, де шукати.
Безпечні миючі засоби на ринку України
Приведемо приклад компаній, продукція яких є екологічно дружньою й представлена на українському ринку.
Фірма «Дакос» (Україна)
У 1999 році український вчений і винахідник Олександр Качур розробив новий пральний порошок третього покоління. Розробка здійснена на основі природного мінералу trona, має світову новизну і запатентована в 85 країнах (заявка № ЕРО 5460002, Мюнхен, Німеччина; патент на винахід WO 02/077141 AL, Женева, Швейцарія).
Сертифікація: міжнародна нагорода «ЕКО-ЗНАК», як найбільш (еталонно) екологічно безпечного прального порошку на відкритому ринку Польщі (Польський Центр випробувань та сертифікації, сертифікат № E / 13 / 01/03/138/В) у 2003 році.
Безфосфатні порошки фірми “Дакос” не викликають алергії, не подразнюють шкіру рук, не пошкоджують нігті, не подразнюють слизові оболонки органів дихання, містять запатентовану саморегулюючу систему по захисту шкіри рук.
Склад порошку:
• в порошках відсутні небезпечні для людини і природи хімічні речовини і сполуки: фосфати, солі хлору, силікати, сульфати, магній, бор, цеоліти, азот, феноли, важковиполіскувані компоненти;
• поверхнево-активні речовини містяться в наступних концентраціях: неіоногенні – п’ять видів, в сумі не більше 10%;
• основним компонентом замість фосфатів, сульфатів, сілікатів і цеолітів є сесквікарбонат натрію, аналог природного мінералу «трона» (торгова марка “нанотрона”). Сучасна хімічна наука рекомендує використовувати трону для пом’якшення і очистки води.
Встановлено, що при попаданні залишків порошків “Дакос” в робочих концентраціях у водойми поступово зменшується “цвітіння” синьо-зелених водоростей, знижується і повністю зникає неприємний запах (болотний газ, сірководень і т.д.), вода стає прозорою, риби стають рухливішими, поступово, при зниженні температури води з +23°С до +15°С і нижче, починають розмножуватись зелені водорості (діатомні). Вони слугують кормом для гідрофауни і є індикатором чистоти води. Подальші досліди підтвердили не лише високу екологічну безпеку, але і очисну і відновлюючу функцію для водойм. Нанотрона перешкоджає розкладанню синьо-зелених водоростей (ціанових) без доступу кисню і утворенню токсичних і отруйних ціанових з’єднань.
Миючі засоби Frosh для прання (Німеччина)
10 переваг Фрош / Frosch
1. Більш ніж 20-річний досвід розробки та виробництва екологічно чистих, безпечних засобів для чищення.
2. Green Force Formula (Формула Зеленої Сили) використання тільки натуральних активних інгредієнтів, даних самою природою. Поверхнево-активні речовини рослинного походження.
3. Підвищена безпека для шкіри за рахунок дерматологічно протестованих формул. Мінімальне використання м’яких консервантів та ретельний вибір ароматизуючих речовин або повна відмова від них.
4. Формула з високою здатністю до швидкого біологічного розщеплення, з поверхнево-активними речовинами на основі рослин.
5. Зменшення навантаження на навколишнє середовище за рахунок мінімального використання шкідливих пакувальних матеріалів і встановленого стандартами використання перероблених і придатних для переробки матеріалів.
6. Відсутність шкідливих хімікатів, наприклад, фосфату, боратів, формальдегіду, НТА, ЕДТА, галоген органічних з’єднань, ПВХ.
7. Продукція не тестується на тваринах. Увага до тваринного світу шляхом відповідальної поведінки. Frosch підтримує організації, що займаються охороною природи: Всесвітній фонд дикої природи, Товариство захисту природи NABU, Молодіжна організація товариства захисту природи NAJU та інші.
8. Сертифіковане виробництво: EMAS (Регламент ЄС по системі екологічного менеджменту та аудиту), ISO 14001 і AISE (Міжнародна асоціація миючих засобів та продуктів для догляду). Екологічно безпечне та енергозберігаюче виробництво з системою екологічного менеджменту.
9. Своя водоочисна станція, що забезпечує замкнений обіг води на виробництві.
Сертифікати: Экологическая маркировка Euro-Flower; DIN EN ISO 14.001; EMAS is for Ecological Management and Audit Scheme; A.I.S.E. Charter for Sustainable Cleaning Certificate of Commitment
Де можна купити?
У мережах магазинів: Metro, Billa, Караван, МегаМаркет, Космо, Таврія, Велика Кишеня, ДЦ , Фуршет, Нова Лінія.
Компанія «Невська Косметика» (Росія, Україна)
У січні 2000 року компанія «Невська Косметика» першою з усіх косметичних підприємств Росії отримала сертифікат в системі ГОСТ Р, що підтверджує відповідність її системі менеджменту якості вимогам МС ІСО 9001-1994, а в січні 2003 року пройшла ресертифікацію відповідно до вимог МС ІСО 9001 — 2000. Що це означає для кінцевого споживача? У компанії дуже строго стежать за якістю продукції, що випускається. Це забезпечується створенням особистої зацікавленості і відповідальності кожного працівника, впровадженням передових технологій, прагненням до відповідності встановленим державним стандартам.
Сучасна «Невська Косметика» має виробничі майданчики в трьох містах: Cанкт-Петербурзі, Ангарську (Іркутська область) і Вінниці (Україна) і реалізує продукцію в Росії і країнах СНД. Успіх фірми пояснюється тим, що підприємство випускає продукцію не тільки якісну, але і доступну для всіх верств населення, перевірену роками.
ТОВ «Невська Косметика» дбайливо ставиться до навколишнього середовища і на ділі дбає про її збереження. На підприємстві застосовуються системи оборотного водопостачання, введені в дію сучасні очисні споруди. Щорічно розробляється план захисту навколишнього середовища.
Для зручності закупівлі користуйтеся послугами наступних Інтернет-магазинів:
• SexyGreen: https://www.sexygreen.com.ua/
У них представлена продукція компанії Дакос
• Екоблаго: https://www.ecoblago.com.ua/
тел. 8 (050) 694-50-70
8 (044) 592-95-05
У них представлена продукція компанії Дакос
• Хата Shop https://xatashop.com.ua/delivery.html
Тел. 8(044) 360-34-79, 8 (096) 404-54-79
• Щасливий дім https://www.happyhome.com.ua/
Фрош і Дакос
• https://homegoods.com.ua/ – Фрош