Питання: якщо було відмінено відкриті торги (не було достатньої кількості учасників), проводиться переговорна процедура закупівлі. Чи можливо не змінюючи предмет закупівлі, змінити кількість (площу посіву кукурудзи та соняшнику).
Відповідь: в роз’ясненні Уповноваженого органу від 28.07.2014 (Журнал № 10(37) за жовтень 2014 року на стор. 35) зазначено, що якщо замовником було двічі відмінено процедуру закупівлі через відсутність достатньої кількості учасників, обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі повинно містити посилання на повідомлення про відміну процедури закупівлі у зв'язку з відсутністю достатньої кількості учасників, предметом закупівлі в яких були ті самі товари, роботи і послуги, що є предметом закупівлі у разі застосування переговорної процедури закупівлі. Також в даному випадку представники Мінекономрозвитку дотримуються думки, що вразі зміни об’єму або кількості послуг також змінюється і предмет закупівлі, отже в даному випадку застосовувати переговорну процедуру закупівлю не можна.
Питання: У зв’язку з набранням чинності з 26 квітня 2015 року змін до антикорупційного законодавства, юридична особа зобов’язана затвердити антикорупційне положення. У зв’язку з цим, просимо роз’яснити, чи потрібно призначати Уповноваженого в разі, якщо на підприємстві затверджено антикорупційне положення; чи є вікові обмеження до Уповноваженого; яку персональну відповідальність несе Уповноважений? Наперед вдячні.
Відповідь: Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» в юридичних особах, зазначених у ч.2 ст. 62 цього Закону, для реалізації антикорупційної програми призначається Уповноважений, відповідальний за реалізацію антикорупційної програми. Уповноважений повинен бути посадовою особою на підприємстві, а також за своїми діловими та моральними якостями, професійним рівнем, станом здоров’я може виконувати відповідні обов’язки. Обмеження щодо віку для особи Уповноваженого у Законі не встановлені. Персональна відповідальність для Уповноваженого Законом не встановлена. Уповноважені особи несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність на загальних підставах, встановленим законодавством України. Детальніше щодо затвердження антикорупційної програми, вимог до особи
Закон України «Про запобігання корупції» надає рекомендації щодо положень, які можуть міститися у антикорупційній програмі. Вимоги до антикорупційної програми передбачені ст. 63 Закону.
Питання: З 26 квітня набирають чинності зміни до статті 17 Закону, і замовник має вимагати від учасника наступні документи: Документ, виданий Уповноваженим органом, який підтверджує, що учасника внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення; Копію антикорупційної програми учасника(або копію наказу про затвердження антикорупційної програми); Копію документа учасника, в якому зазначено, що певна особа визначена уповноваженою з антикорупційної програми учасника.Скажіть який орган буде відповідальним за надання таких довідок (витягів)?
Відповідь: Наразі не відомо, який орган буде відповідальний за надання таких інформаційних довідок, оскільки формування реєстру передано до повноважень новоствореного Національного агентства з питань запобігання корупції. Проте з огляду на той факт, що територіальні органи вищезазначеного агентства будуть створювати за рішенням членів агентства, самих же членів ще не обрано/призначено. Нагадаємо, що на день затвердження документації та визначення вимог до учасників замовник має керуватися чинним законодавством. Отже, якщо документація затверджується до 26 квітня 2015 року, то замовник не повинен включати про надання учасником документів для підтвердження відсутності підстав для відхилення його пропозиції згідно ст.17 Закону України «Про здійснення державних закупівель».