Івано-Франківський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді є спеціальним закладом, що проводить соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги.
З метою попередження складних життєвих обставин та, в першу чергу, раннього дитячого сирітства МЦСССДМ забезпечує діяльність консультативного пункту в міському пологовому будинку.
У 2015р. з породіллями проведено 17 бесід з метою покращення психоемоційного стану жінок до та після пологів, формування навичок відповідального батьківства, планування сімейного життя після народження дитини, планування особистого бюджету тощо. Всього жінкам надано 53 соціально-педагогічних та інформаційних послуг.
Виявлення, оцінка потреб, надання соціальних послуг та здійснення соціального супроводу сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих ситуаціях, здійснюється в рамках діяльності «Служби соціальної підтримки сімей».
Впродовж 2015р. соціальними послугами охоплено 1735 осіб та сімей, з яких 459 сімей перебуває в складних життєвих обставинах. Фахівцями із соціальної роботи проведено 42 групових заходи, в яких взяло участь 1417 осіб.
Під соціальним супроводом перебувало 8 осіб та 109 сімей, де виховується 226 дітей. У зв’язку із подоланням родинами складних життєвих обставин завершено соціальний супровід 82 сімей (174 дитини) та без досягнення позитивного результату – 3 сім'ї.
В ході соціального супроводу покращено взаємостосунки у родинах, підвищено рівень виховного потенціалу батьків, надано інформаційні послуги щодо працевлаштування членів родин, отриманні субсидій та пільг, оздоровленні дітей, отриманні медичної допомоги, покращено матеріальний стан родин.
До Великодніх свят 15 сімей отримали продуктові набори від Молодіжного міськвиконкому.
За сприяння відділу внутрішньої політики виконавчого комітету міської ради 380 дітей та батьків пільгових категорій відвідали циркові вистави.
З метою організації змістовного дозвілля на базі МЦСССДМ відбуваються майстер-класи з прикладного мистецтва для дітей із сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах. Завдяки співпраці з дирекцією кінотеатру «Космос», обласного лялькового театру, діти пільгових категорій безкоштовно відвідують кінофільми та лялькові вистави.
В рамках щорічної акції "Пізнаймо Україну разом" організовано пізнавально-екскурсійну поїздку для 30 дітей пільгових категорій в Галицький національний природничий парк.
Окрім цього, 70 дітей із сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах отримали шкільне приладдя до нового навчального року.
До Дня Св. Миколая 200 дітей пільгових категорій отримали солодкі подарунки. МЦСССДМ спільно з супермаркетом "Сільпо" проведено благодійну акцію "Ялинка бажань". За результатами акції 70 дітям надано подарунки. Благодійними організаціями надано 61 подарунок. Вперше св. Миколаю допомагали наречені м. Івано-Франківська, які всі м'які іграшки з весілля подарували дітям.
Фахівці із соціальної роботи надають послуги вимушеним переселенцям з АР Крим, східних регіонів. Впродовж 2015р. соціальні послуги надано 170 особам та 77 сім'ям, в яких виховується 114 дітей.
Соціальною роботою охоплено 363 особи та сім'ї, члени яких беруть участь в АТО; сім’ї, в яких поранені або загиблі учасники АТО. В ході роботи із сім'ями надається сприяння в оформленні пенсії по втраті годувальника, переоформленні спадщини, покращенні психо-емоційного стану, сприяння в реєстрації на санаторно-курортне лікування, залученні дітей до змістовного дозвілля, в оформленні пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбанні житла.
З метою підвищення кваліфікації та налагодження взаємодії із суб’єктами соціальної роботи проведено 6 методичних навчань для фахівців із соціальної роботи щодо заповнення декларації на отримання субсидії, питань попередження торгівлі людьми, особливостей надання психологічної допомоги особам та дітям, які постраждали внаслідок збройного конфлікту на які запрошено представників департаменту соціальної політики, громадські організації.
Окрім соціального супроводу сімей у складних життєвих обставинах, соціальна служба надає послуги для створення та супроводження прийомних сімей та будинків сімейного типу
МЦСССДМ забезпечено соціальне супроводження 13 прийомних сімей, в яких виховується 19 дітей (в т. ч. 2 сім'ї вимушених переселенців) та дитячого будинку сімейного типу з числа внутрішньо переміщених осіб.
Постійно проводиться робота із вдосконалення взаємодії прийомних дітей та прийомних батьків, підтримання взаємостосунків прийомних дітей з біологічними родичами (контакти по телефону з братами та сестрами, зустрічі з родичами), оздоровленні прийомних дітей в літній період.
В рамках соціального супроводження новоствореної прийомної сім'ї надаються послуги щодо адаптації дитини до проживання в родині.
Впродовж 2015 року за Програмою соціальної адаптації дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з числа учнів старших класів та випускників інтернатних закладів проведено 8 занять з учнями обласної загальноосвітньої школи-інтернату та учнями обласного ліцею-інтернату для обдарованих дітей з сільської місцевості на теми: «Профорієнтація, вибір майбутньої професії», «Здоровий спосіб життя», «Статеве виховання», «Попередження та протидія торгівлі людьми» та ін.. В заняттях взяли участь 17 дітей.
Семеро осіб з інвалідністю навчаються за «Програмою заочного, дистанційного навчання студентів з особливими потребами на 2014-2018 роки у ВМУРоЛ «Україна» на спеціальностях: «Правознавство», «Програмне забезпечення автоматизованих систем», «Видавнича справа та редагування».
В червні 2015 року забезпечено участь 8 дітей з функціональними обмеженнями в обласному фестивалі творчості «Повір у себе».
До Міжнародного дня інвалідів 3 грудня 2015 року проведено ХІV міський фестиваль творчості дітей та молоді з функціональними обмеженнями "Повір у себе", в якому взяли участь 100 осіб. Традиційно відбулася виставка творчих робіт та святковий концерт. Кожен учасник отримав пам'ятний подарунок.
За сприяння Івано - Франківського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді двоє молодих осіб з особливими потребами взяли участь в обласному фестивалі «Горицвіт».
Для „Школи волонтерів” проведено 12 навчальних занять з підготовки волонтерів до роботи в міському центрі соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді.
Волонтери центру:
- провели майстер-клас з виготовлення різдвяних листівок для дітей з сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах (заході взяли участь 12 дітей);
- привітали з Новорічно-Різдвяними святами 12 дітей з функціональними обмеженнями вдома;
- долучилися до акції «Українська книга – дітям» в рамках якої провели збір книг художнього і патріотичного виховання, дитячої літератури для дітей зі сходу;
- провели до Дня міста ігротеки в мікрорайоні "Каскад" та квест на тему „Моє місто” в парку воїнів-афганців для відвідувачів Центру соціально-психологічної реабілітації молоді з функціональними обмеженнями „Дивосвіт”;
- долучилися до акції щодо протидії торгівлі людьми, організованої БФ "Карітас – Івано-Франківськ УГКЦ";
- допомагали в організації та проведенні фестивалю творчості для дітей та молоді з функціональними обмеженнями "Повір у себе".
Студенти-волонтери ПНУ ім. В.Стефаника, напрямку „Соціальна педагогіка” провели захід „Україна – єдина!” для дітей сімей переселенців з АР Крим.
Всього за 2015 рік до заходів МЦСССДМ залучено 12 волонтерів.
Отримати психологічну допомогу щоденно можна завдяки роботі спеціалізованої служби «Телефон довіри», яка працює з 16 до 21 год. У 2015 році «Телефоном довіри» зафіксовано 668 звернень.
Для психологів – консультантів спеціалізованої служби «Телефон довіри» проведено 4 навчальних заняття на теми: «Особливості телефонного консультування учасників АТО», «Робота з агресією і відчаєм», «Робота з втратою домівки і звичного середовища», «Фази переживання горя у дітей».
В рамках діяльності служби «Соціальний супровід неповнолітніх і молоді, яка повернулась з місць позбавлення волі» клієнтами МЦСССДМ були:
В рамках реалізації Проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні» впродовж 2015 року клієнтами Центру Відвідування було 12 неповнолітніх, які відбувають покарання без позбавлення волі та 10 дітей, які перебувають на обліку в кримінальній міліції у справах дітей.
Для неповнолітніх проведено 77 соціально-профілактичних групових заходів та 2 заняття спільно з представниками Центру зайнятості щодо профорієнтації неповнолітніх та тестування особистісних рис та якостей. З неповнолітніми та їх батьками проводилась індивідуальна робота.
З метою подання інформації у службу у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради для підготовки досудового звіту працівниками МЦСССДМ проводилась індивідуальна робота з 4 неповнолітніми, які перебувають на обліку у кримінальній міліції у справах дітей.
Відповідно до плану реалізації Проекту взято участь у національній конференції з питань пробації для неповнолітніх та тренінгах на теми: "Мотиваційне інтерв'ювання", "Когнітивно-поведінкове втручання: корекція поведінки, навчання навичкам і зміни поведінки". Працівниками Центру проведено тренінг для представників Львівського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та кримінально-виконавчої інспекції на тему: "Мотиваційне інтерв'ювання", а також тренінги та представлення досвіду застосування гендерно-орієнтованих підходів у роботі з неповнолітніми в конфлікті з законом на базі Білоцерківського училища підвищення кваліфікації персоналу кримінально-виконавчої служби.
До дня захисту дітей проведено круглий стіл на тему "Координація спільних дій у розв'язанні проблем дітей, які опинились в складних життєвих обставинах".
Основними завданнями «Служби соціально-профілактичної роботи» (ССПР) є зменшення шкоди для споживачів ін’єкційних наркотиків та запобігання поширенню ВІЛ – інфекції та СНІДу.
Впродовж 2015 року до ССПР звернулось 18 клієнтів, із них 11 осіб - ін’єкційні споживачі наркотиків та 7 осіб – члени їх родин. Надано 64 послуги.
Також клієнтами ССПР було 8 осіб, яких торкнулась проблема ВІЛ-інфекції ( надано 38 послуг).
В рамках діяльності ССПР проведено 3 профілактичні акції до дня пам'яті людей, які померли від СНІДу; до Всесвітнього дня без тютюну "Скажи курінню прощавай!" та до дня боротьби зі СНІДом.
Спільно з обласним наркологічним диспансером до дня боротьби з наркоманією організовано та проведено круглий стіл на тему "Проблеми наркоманії і шляхи їх подолання".
З метою доступу до послуг більшої категорії осіб, яких торкнулась проблема ВІЛ-інфекції та покращення надання послуг підписано угоду про співпрацю з Львівським осередком ЛЖВ, який надає послуги на базі Центру.
На ВЕБ-сторінку виконавчого комітету подано 52 інформаційних повідомлення про діяльність МЦСССДМ, на сторінку Івано-Франківського обласного центру соціальних служб в мережі «Facebook» подано 9 інформаційних повідомлень.
Згідно затвердженого кошторису на 2015 року передбачено 1379,4тис. грн., станом на 25.12.2015 року фактично профінансовано 1342,0 тис. грн., в тому числі:
- по КФК 091101 - на утримання центру передбачено – 1245,2 тис.грн., станом на 25.12.2015 року профінансовано 1111,6 тис.грн.;
- по КФК 091102 - на програми центру передбачено – 133,2 тис.грн., профінансовано 230,4 тис.грн.;
- по КФК 250404 – спец. фонд – передбачено – 100.0 тис.грн., профінансовано 100.0 тис.грн..
Окремо передбачено 47,7 тис. грн. на погашення кредиторської заборгованість яка виникла станом на 01.01.2015 року яка погашена впродовж І кварталу 2015 року.
Діяльність центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями "Дивосвіт" спрямована на надання психологічних, соціально-педагогічних, соціально-медичних, інформаційних послуг дітям та молоді з функціональними обмеженнями і членах їх сімей. Значимість закладу полягає в тому, що діти та молодь з функціональними обмеженнями мають можливість проживати в родинах, спілкуватись один з одним, знаходитись в позитивному середовищі прийняття та підтримки, реалізовувати свої творчі можливості та підтримувати набуті навички, брати участь у громадському житті. Важливим елементом діяльності закладу є терапевтична робота з батьками клієнтів центру. З цією метою створено клуб «Шанс» для батьків, організовуються зустрічі з фахівцями медичної, юридичної та соціальної сфери.
Для забезпечення відповідної роботи, для 45 молодих осіб, що знаходяться на денному перебуванні, працівниками центру розроблені індивідуальні плани реабілітації у відповідності до рекомендацій МСЕКу.
В процесі виконання реабілітаційних програм фахівцями центру проводяться заняття:
- розвитку та підтримки набутих навичок: письма, читання та математичних;
- збереженню та розвитку соціально-побутових і гігієнічних навичок;
- розвитку мовленнєвих навиків та дрібної моторики рук;
- лікувальній фізкультурі ;
-трудовій реабілітації та естетичному вихованню, що дають змогу розширити творчі здібності, налагодити змістовне дозвілля, досягти незалежності, успішно реабілітуватися та інтегруватися в суспільство. Діти та молодь забезпечуються щоденним одноразовим харчуванням.
В ході соціально-психологічної реабілітації з метою розвитку комунікативних та емпатійних вмінь та навичок, правової самосвідомості, формуванню адекватної самооцінки, соціальні педагоги та психолог проводять розвиваючі заняття, бесіди, тренінги, майстер класи.
Для загально-пізнавального розвитку, формування системи знань про навколишній світ, розвитку самосвідомості, профілактики агресивної поведінки, проводилися тематичні бесіди на тему: «Мої права та обов’язки» для 24 осіб; «Значення державних символів України» для 20 осіб; «Українські традиції та звичаї» для 19 осіб; «Знайомство з творчістю Олени Пчілки» для 17 осіб; «Правила вуличного руху» для 37 осіб; «Правила поведінки в громадському транспорті» для 27 осіб; «Роль спорту у нашому житті» для 28 осіб; «Форми і величини» для 24 осіб; «Годинники і час» для 29 осіб; «Моя сім’я» для 32 осіб; «Спорт і здоров’я» для 24 осіб: «Правила догляду за взуттям » для 20 осіб; « Найвидатніші українці» для 25 осіб; «Прислів’я і приказки українського народу» для 22 осіб; «Як зберегти природні ресурси» для 28 осіб; «Цікаві факти про Івано-Франківськ» для 25 осіб; «Профілактика захворювань за допомогою фізичних вправ» для 35 осіб; «Повчальна історія Святого Миколая» для 38 осіб; «Мої права та обов’язки» для 28 осіб; «Книги у нашому житті» для 23 осіб ; «Етика спілкування» для 23 осіб.
В ході фізичної реабілітації клієнти центру брали активну участь в проведенні «Олімпійського дня», організованого міським центром з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт», змаганнях на веломобілях, приурочених 353-річниці від дня заснування міста Івано-Франківська, естафетах до Дня молоді , Дня захисту прав дітей та до Дня Інваліда.
З метою розвитку творчої активності молоді, активізації творчих здібностей, самореалізації, самовдосконалення, ознайомлення з здобутками української культури та традицій, клієнти центру брали участь в літургіях Катедрального собору та церкви Серця Христового, приступали до Таїнств Сповіді, Причастя, Миропомазання, розписували писанки, прикрашали великодні паски, виготовляли композиційні картини з гербарію, вивчали техніку деку пажу, крекелюру, аплікації, виготовляли новорічні пряники, брали участь у майстер класі з виготовлення карамельок. Спільно з ВПУ №16 організовано зустріч з молодими перукарямі які благодійно зробили зачіски відвідувачам центру. Відвідали концерти: «Голос країни», «День Подяки» та «Моя родина це вся Україна».
ГО "Лада" спільно з Центром "Дивосвіт" проведено літній відпочинковий табір в с. Єзупіль для відвідувачів "Дивосвіту" за фінансової підтримки Івано-Франківського виконавчого комітету міської ради.
Налагоджена співпраця з управліннями та відділами виконкому Івано-Франківської міської ради у справах сім’ї, молодіжної та гендерної політики, фізкультури та спорту, департаменту соціальної політики, охорони здоров’я, освіти, службою у справах дітей, міським центром з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт», навчально-реабілітаційним центром, Івано-Франківським художнім музеєм, арт-галереєю «Оле Тур», пп «Роксолана», пп «Ростімекс», косметичною компанією Oriflame, Куртом Зімхеном - головою організації «Україна-Європа» та ін. Німецьке товариство Кнорр-Бремзе Глобаль Каре опікується Центром «Дивосвіт».
У 2015 р. вперше запроваджено студійні заняття з ляльковим театром. Вихованці Центру освоїли техніку та поставили дві вистави: "Квіти для мами", "Лісова казка".
Всього за рік відвідувачам та батькам Центру "Дивосвіт" надано 5157 послуг, в т.ч. 2031 соціально-педагогічних, 1304 психологічних, 1289 соціально-медичних, 533 інформаційних.