На сьогоднішній день в Україні існують наступні форми сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Усиновлення (удочеріння) – оформлена спеціальним юридичним актом передача на виховання в сім`ю неповнолітньої дитини на правах сина чи дочки. Таким чином дитина втрачає статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування.
Опіка, піклування – встановлюється над дітьми, які залишилися без батьківського піклування. Над дитиною, яка не досягла 14 років, встановлюється опіка, а піклування – над дитиною у віці від 14 до 18 років. Дитина при цьому не втрачає свого статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, тобто має всі пільги, встановлені законодавством. Опікуни чи піклувальники отримують допомогу.
Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім`я, що створюється за бажанням подружжя(або окремої особи, що не перебуває у шлюбі), які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. У такій сім`ї може виховуватися не більше 10 дітей. Діти не втрачають свого статусу сиріт чи позбавлених батьківського піклування. Утримання дітей здійснюється за рахунок місцевого бюджету. Батьки-вихователі також отримують грошове забезпечення.
Прийомна сім`я – сім`я, яка добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, від 1 до 4 дітей на виховання та спільне проживання. Діти не втрачають свого статусу сиріт чи позбавлених батьківського піклування. Утримання дітей здійснюється за рахунок місцевого бюджету.
Кандидати в прийомні батьки подають до органу, який утворює прийомну сім`ю, такі документи:
- Заява кандидатів у прийомні батьки про утворення прийомної сім`ї
- Копії паспортів кандидатів у прийомні батьки
- Довідка про склад сім`ї (форма 3)
- Копія свідоцтва про шлюб
- Довідка про стан здоров`я кандидатів у прийомні батьки та членів сім`ї, які проживають разом з ними (довідка про відсутність хронічних захворювань, обстеження нарколога, венеролога, психіатра);
- Довідка про доходи потенційної прийомної сім`ї
- Довідка про проходження навчання кандидатів в прийомні батьки
- Письмова згода всіх повнолітніх членів сім`ї, які проживають разом з кандидатами у прийомні батьки, засвідчена нотаріально
- Довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видана органами внутрішніх справ за місцем проживання заявника встановленого зразка
- Документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.