Діяльність Центру направлена на повноцінне функціонування сімей та розпочинається ще з консультативного пункту міського пологового будинку на етапі народження дитини з метою попередження раннього дитячого сирітства.
В 2013 році робота проводилася з 47 породіллями, яким надано 127 послуг щодо покращення психоемоційного стану до та після пологів, можливості отримання кваліфікованої допомоги з питань догляду за дитиною, процедури оформлення одноразової допомоги при народженні дитини, планування сімейного життя після народження дитини, планування особистого бюджету тощо. Проведено 8 групових заходів.
В минулому роціпопереджено відмову від новонародженої дитини в одній сім’ї. На даний час поінформовано центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за місцем проживання родини для отримання сім’єю необхідної соціальної допомоги.
Індивідуальна робота із сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах, здійснюється в рамках діяльності «Служби соціальної підтримки сімей».
На виконання соціальних ініціатив Президента України в Івано-Франківському МЦСССДМ працювало 40 фахівців із соціальної роботи, У звітному році відповідно до субвенції в обласному бюджеті на діяльність фахівців передбачено та профінансовано 1150,3 тис. грн..
Діяльних соціальних працівників спрямована на виявлення, оцінку потреб, надання соціальних послуг та здійснення соціального супроводу сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих ситуаціях.
З метою виявлення таких родин фахівцями із соціальної роботи відвідано 7004 сімей з дітьми, в тому числі 3584 родини, які за результатами першого візиту потребують підтримки для недопущення потрапляння в складні життєві обставини. Всім сім’ї поінформовано про діяльність та послуги центру соціальних служб.
В рамках інформаційно-просвітницької кампанії з метою формування сімейних цінностей та відповідального батьківства фахівці із соціальної роботи взяли участь у батьківських зборах та радах профілактики в школах та ДНЗ, які знаходяться на закріпленій території.
До Міжнародного Дня захисту прав дітей та Дня незалежності соціальними працівниками проведено масові свята із залученням 280 дітей у мікрорайонах міста.
З метою організації змістовного дозвілля в канікулярний період з червня до вересня цього року щотижня на базі МЦСССДМ фахівці із соціальної роботи проводили майстер-класи з прикладного мистецтва для дітей із сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах.
За сприяння відділу внутрішньої політики виконавчого комітету міської ради 523 дитини та батьки пільгових категорій відвідали 6 циркових вистав.
До Великодніх та Різдвяних свят 70 сім’ямнадано продуктові набори за сприяння Молодіжного виконкому. Окрім цього, 416 дітей отримали подарунки, шкільне приладдя до навчального року та дня Св.Миколая.
Вперше проведено благодійну акцію «Ялинка бажань» спільно з супермаркетом «Сільпо». За результатами акції 118 дітям надано подарунки.
В рамках роботи із сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах здійснено 526 планових та моніторингових соціальних інспектувань.
Під соціальним супроводом перебувало 215 сімей та 15 осіб, соціальне обслуговування здійснюється у 74 родинах.
У зв’язку із подоланням складних життєвих обставин завершено соціальний супровід 87 сімей.
В ході соціального супроводу надано 6214 послуг, а саме: покращено взаємостосунки у родинах, підвищено рівень виховного потенціалу батьків, надано інформаційні послуги щодо працевлаштування членів родин, отримання субсидій та пільг, відновлення втрачених документів, оздоровлення дітей, отримання медичної допомоги, покращено матеріальний стан родин тощо.
Окрім соціального супроводу сімей у складних життєвих обставинах, соціальна служба надає послуги для створення та супроводження прийомних сімей та будинків сімейного типу
Дев’яти прийомним сім’ям, в яких виховується 12 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, під час соціального супроводження надано 112 послуг.
Постійно проводиться робота із вдосконалення взаємодії прийомних дітей та прийомних батьків, підтримання взаємостосунків прийомних дітей з біологічними родичами (контакти по телефону з братами та сестрами, зустрічі з родичами), здійснюється сприяння в оздоровлені прийомних дітей в літній період.
З метою підвищення виховного потенціалу 8 прийомних батьків навчалися на відповідних курсах.
Відповідно до Положення про створення та функціонування ПС та ДБСТ 3 особи пройшли навчання кандидатів у прийомні батьки.
Для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, які не перебувають у прийомних сім`ях, а навчаються в інтернатних закладах, забезпечено впровадження «Програми соціальної адаптації для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування з числа старших та випускних класів інтернатних закладів». Всього програмою охоплено 38 осіб випускників 2013 та 2014 років (з них 14 дітей з м. Івано-Франківська в обласній школі-інтернаті, обласному ліцеї-інтернаті для обдарованих дітей.).
Здійснено соціальний супровід 17 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа.
В рамках реалізації «Програми заочного, дистанційного навчання студентів з особливими потребами у ВМУРоЛ «Україна» на 2011-2014 роки» п’ять осіб навчалися на спеціальностях «Правознавство», «Програмне забезпечення автоматизованих систем», «Видавнича справа та редагування».
У 2013 р. забезпечено участь 5 дітей з функціональними обмеженнями в обласному фестивалі «Повір у себе» та 3 осіб у І Всеукраїнському фестивалі творчості дітей з функціональними обмеженнями «Сяйво дитинства» в м. Хмельницькому.
До Міжнародного дня інвалідів, 03.12.2013 р., проведено міський фестиваль творчості дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Повір у себе» у приміщенні театру ляльок ім. М. Підгірянки. Його учасниками стали 130осіб з функціональними обмеженнями, кожен учасник фестивалю отримав подарунки: спеціально виготовлені тематичні календарі на 2014 рік та солодощі. Лауреатів фестивалю нагороджено грамотами МЦССCДМ.
Під час міських та обласних фестивалів у всьому підтримували, допомагали вирішити проблемні ситуації волонтери міського Центру.
У 2013 році учасниками СС «Школа волонтерів» було 24 особи з числа учнівської та студентської молоді. Для них проведено 32 навчальних заняття, з них:
- за програмою «Сприяння просвітницькій роботі «Рівний-рівному» серед молоді України щодо здорового способу життя» - 25;
- соціальна робота з сім’ями (діти та молодь з функціональними обмеженнями) - 7.
Для волонтерів Центру проведено 28 бесід, 5 тренінгів та 5 відеолекторіїв з профілактики негативних звичок, навиків успішного спілкування, організації змістовного дозвілля, протидії торгівлі людьми. Надано 176 індивідуальних послуг.
Для студентів Педагогічного Інституту Прикарпатського університету проведено 2 бесіди щодо розвитку волонтерської діяльності та інформації про діяльність МЦСССДМ.
До Великодніх свят проведено акцію «Подаруй листівку другу». В рамках акції волонтери провели майстер-клас зі створення листівок для дітей із сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах.
До Дня міста волонтерами міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведено гру квест «Моє рідне місто» для вихованців Центру соціально-психологічної допомоги для дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Дивосвіт».
Волонтери Центру взяли участь у превентивному заході „Виїзд за кордон, можливі наслідки” в рамках проекту „Протидія торгівлі людьми” спільно з БФ „Карітас”. Проведено презентацію та відеолекторій на дану тематику.
На базі обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді взято участь у круглому столі на тему „Розвиток волонтерського руху на Прикарпатті” з метою розробки заходів щодо популяризації діяльності МЦСССДМ волонтерами в загальноосвітніх школах міста.
Волонтери долучалися та проводили ряд акцій, а саме:
- благодійний концерт «Симфонія життя», під час якого відбувся збір коштів для реабілітації молодих осіб з обмеженими функціональними можливостями;
- до Всесвітнього дня пам’яті людей, які померли від СНІДу, 16 травня 2013 року, «Зупини відлік»;
- до Всесвітнього дня не паління, 27 травня 2013р.
- превентивний захід на тему «Цигаркова ейфорія» для студентів Івано-Франківського фінансово-комерційного кооперативного коледжу ім. С. Граната.
Отримати психологічну допомогу щоденно можна завдяки роботі спеціалізованої служби «Телефон довіри», яка працює з 16 до 21 год. У 2013 році «Телефоном довіри» зафіксовано 456 звернень.
В рамках діяльності служби «Соціальний супровід неповнолітніх і молоді, яка повернулась з місць позбавлення волі» клієнтами МЦСССДМ були:
Івано-Франківський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді реалізує Проект «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні» на період до 2015 року, який спрямований на сприяння зобов’язанням Уряду України зміцнити верховенство права в Україні та реформувати систему правосуддя. В рамках Проекту на базі Івано-Франківського МЦСССДМ створено Центр відвідування для неповнолітніх, які перебувають у конфлікті із законом. У 2013 році здійснено переобладнання та ремонт приміщення, забезпечено технічне оснащення Центру відвідування.
У звітному періоді клієнтами Центру було 24 неповнолітніх, яким надано 176 послуг. Також проведено 13 групових заходів «Причини та наслідки вживання алкоголю та наркотичних речовин», «Попередження насильства», «Попередження торгівлі людьми», «Конструктивні способи вирішення конфліктних ситуацій», «Причини та наслідки вживання алкоголю неповнолітніми», «Вміння сказати ні», «Розвиток особистісних якостей за допомогою арт-терапії».
В рамках проекту працівники МЦСССДМ з метою підвищення професійного рівня приймали участь в навчальних семінарах та круглих столах спільно з представниками кримінально-виконавчої інспекції та кримінальної міліції у справах дітей.
Основними завданнями «Служби соціально-профілактичної роботи» (ССПР) є зменшення шкоди для споживачів ін’єкційних наркотиків та запобігання поширенню ВІЛ – інфекції та СНІДу.
За 2013 рік до ССПР звернулось 113 клієнтів, з них 52 особи - ін’єкційні споживачі наркотиків, яким надано 363 індивідуальні послуги, 31 особа – члени їх родин, яким надано 129 послуг, 30 осіб - вживачі психоактивних речовин, яким надано 119 послуги. Обміняно та утилізовано 641 шприц.
Клієнтами ССПР було 9 осіб, яких торкнулась проблема ВІЛ-інфекції:
- 2 дітей, яким надано 21 послуга;
- 7 осіб, яким надано 35 послуг.
Для підвищення кваліфікації та налагодження взаємодії із суб’єктами соціальної роботи проведено 10 методичних навчань для фахівців із соціальної роботи, на які запрошено спеціалістів служби у справах дітей, департаменту соціальної політики, міського центру зайнятості, обласного наркологічного диспансеру, управління у справах сім’ї, молодіжної та гендерної політики, КП ЄРЦ, міського центру фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт», керівника групи взаємопідтримки «АА», заступника головного лікаря ЦМКЛ, в.о. начальника управління держслужби МНС Івано-Франківській області, полковника служби цивільного захисту.
У 2013 році Івано-Франківський МЦСССДМ прийняв участь у реалізації проекту «Міжнародна освіта для сталого розвитку» по програмі «Стале домогосподарство». В ході проекту укладено угоду про співпрацю з Благодійною організацією «Вчителі за демократію та партнерство», фахівці із соціальної роботи пройшли навчання за програмами сталого розвитку. Організовано та забезпечено роботу 6 екокоманд, в складі яких займається 60 осіб.
Набуті знання учасники використовують в роботі із сім’ями, які перебувають в складних життєвих обставинах, з метою навчання родин веденню домашнього господарства, економії енергоресурсів, ефективному використанню сімейного бюджету.
На ВЕБ-сторінку виконавчого комітету подано 39 інформаційних дописів про діяльність МЦСССДМ.
Згідно затвердженого кошторису на 2013 рік передбачено 1320 тис.грн., фактично профінансовано 1294,9 тис. грн., в тому числі:
- на утримання центру передбачено та профінансовано– 1194 тис.грн.;
- на програми центру передбачено – 126 тис.грн., профінансовано 100,9 тис.грн..
Всього за рік спеціалістами та фахівцями надано 46203 послуги 9967 клієнтам та 9614 осіб прийняли участь у групових заходах Центру.
Впродовж 2013 року в Івано-франківському міському центрі соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженням «Дивосвіт» перебувало 35 клієнтів основної та 10 додаткової групи.
Діяльність центру спрямована на надання психологічних, соціально-педагогічних, соціально-медичних, інформаційних послуг дітям та молоді з функціональними обмеженнями і членах їх сімей.
В процесі виконання реабілітаційних програм фахівцями центру проводяться заняття по:
- розвитку та підтримці набутих навичок письма, читання та
математичних знань;
- збереженню та розвитку соціально-побутових і гігієнічних навичок;
- розвитку дрібної моторики рук;
- лікувальній фізкультурі;
- набуттю комунікативних навичок;
-трудовій реабілітації та естетичному вихованню, які дають змогу розширити творчі здібності, налагодити змістовне дозвілля, допомагають досягти незалежності та успішно реабілітуватися та інтегруватися в суспільство.
Впродовж даного періоду в центрі були надані послуги:
- соціально-педагогічні -2590 ;
- соціально-психологічні -355;
- інформаційні -478 ;
- медичні -1650;
- соціально-економічні - 90 ;
В ході соціально-психологічної реабілітації з метою розвитку комунікативних і емпативних вмінь та навичок, правової самосвідомості, формуванню адекватної самооцінки, соціальні педагоги та психолог проводять систему тренінгових занять.
Для загально-пізнавального розвитку, профілактики агресивної поведінки проводяться ряд тематичних бесід.
В ході фізичної реабілітації клієнти центру брали активну участь в проведенні «Олімпійського дня», організованого міським центром з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт», змаганнях на веломобілях, приурочених 351-річниці від дня заснування міста Івано-Франківська.
З метою духовного розвитку клієнти центру брали участь в літургіях Катедрального собору та церкви Серця Христового, приступали до Таїнств Сповіді, Причастя, Миропомазання, прикладання до мощей, розписували писанки, на базі Художнього музею, виготовляли композиційні картини з гербарію, вивчали техніку декупажу, кракелюру, аплікації.
Завдяки подарованій благодійниками в’язально-вишивальній машинці, вихованці центру отримали змогу навчатися новим технікам прикладного мистецтва.
Для підвищення кваліфікації та налагодження взаємодії з суб’єктами соціальної роботи, за підтримки МЦССДМ та всеукраїнського громадського об’єднання Національна асамблея інвалідів України працівники та клієнти центру взяли участь у Всеукраїнському навчальному семінарі–тренінгу «Табір активної реабілітації для опікунів та людей з інвалідністю».
Для участі у формуванні та реалізації державної політики у сфері соціального захисту, фахівці залучалися до проекту «Публічні бібліотеки-мости до е-врядування», організованому тренінговим центром Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.Франка та ГО «Ділові ініціативи».
В ході соціально-психологічної та фізичної реабілітації, формування системи знань продовж 2013 року клієнти центру відвідали наступні заходи:
- екскурсії -5 ;
- виставки -7;
- святкові заходи -7;
- взято участь у відкритті реабілітаційного центрі у м. Бурштин;
- відвідування Львівської майстерні шоколаду.
Налагоджена співпраця з управліннями та відділами виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради у сфері сім’ї, молодіжної та гендерної політики, фізкультури та спорту, соціального захисту, охорони здоров’я, освіти, службою у справах дітей, міським центром з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт», навчально-реабілітаційним центром, Івано-Франківським художнім музеєм, арт-галереєю «Оле Тур», директором ТК «Буковель», німецьким товариством Кнорр-Бремзе Глобаль Каре.