СЕЛО БРАТКІВЦІ
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОГО МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ
Адміністрація:
Адреса: 77462, с.Братківці, вул. Шевченка, 30.
Представник села: Рибак Назар Володимирович. Закінчив Івано-Франківську філію Тернопільського національного економічного університету за спеціальністю фінанси. З травня 2020 року виконував обов’язки старости с. Братківці Івано-Франківської ОТГ.
Електронна адреса: bratkivci[email protected]
Площа: 1662 га
Населення: 2364 чол.
Історична довідка: Перша письмова згадка про село Братківці відноситься до 1437 року. За легендою із Поділля, рятуючись від постійних набігів татар, вирушили до Карпат, щоб знайти собі нове місце для життя, два брати Яків і Хома. Поселення потроху розросталось, згодом перебрались до нього і декілька родин земляків та прижились родини з інших сіл. Народжувались діти, створювались нові сім’ї, але сталої назви поселення ще не мало. Між собою сусіди називали село «те, що брати заклали», бо ті в поселенні тримали лад, їх слухались і поважали. А крім того джерело, з якого всі брали воду, було на їх обійсті. З часом закріпилася за поселенням назва «Братів цих», а пізніше, через багато років у письмових джерелах як Братківці.
10 липня 1848р. братківчани вперше брали участь у виборі послів до парламенту Австрії. Для Галичини відводилося 96 послів. Було обрано 39 послів-українців (27 селян, 9 священиків, 3 світських людей).
У 1851 та в 1852 роках, громада села Братківці, захищаючи відібраний у неї ліс від винищення дідичем, прогнала з нього панських слуг та супроводжуючу їх лісову сторожу, що прибули рубати дерева. У відповідь на це в селі були проведені арешти.
У першій половині XVII ст. землевласником на Тисмениччині був Краківський каштелян Микола Потоцький. Він видавав дозволи на будівництво церков. Десь в 50-х роках XVII ст. була збудована у Братківцях перша церква. Вона стояла на тому місці, де тепер височить могила Полеглим борцям за волю України, біля річки Унява. Коло церкви знаходився цвинтар. Ще донедавна на ньому були кам’яні хрести (Микитюка Юрка, родини священика Кришталевича). Другу церкву побудували на початку XVIII ст. в центрі села.
8 грудня 1868р. у Львові створюється громадське товариство «Просвіта», якому судилося відіграти дуже важливу роль у житті та свідомості галичан. Ситуація в Братківцях змінюється на краще з приходом на парафію високоосвіченого священика о. Теодора Грицини (працював у селі з 1883 по 1895pp.). Для отця Грицини духовність і мораль були на першому місці. Своє душпастирське покликання священик вбачав у вихованні серед братківчан рис християнської моралі, збуджуючи тим самим і їх національну свідомість. Він організовує групу свідомих селян і засновує «Братство тверезості». Пізніше «Братство тверезості» реформувалося у товариство «Відродження».
Навесні 1919р. у Братківцях, як і в інших селах, відбувся схід селян, того ж дня до УГА добровільно зголосилося кілька тих, що недавно повернулися з австрійської армії, з російського полону та ще кілька молодих хлопців.
17 серпня 1941р. відбулися загальні збори читальні «Просвіта» в Братківцях з участю представника філії «Просвіти» в Станіславі інженера Данила Боринця. Як писала газета «Українське слово» 28 серпня 1941року, на збори з’явилось близько 500 людей.
Село стало місцем поховання семи членів Лисецького районного проводу ОУН, які загинули 16 лютого 1946року, встановлено пам'ятник і облаштовано сквер.
До 1950р. в Братківцях існували приватні господарства, а після цього вже працювали селяни в колгоспі.
Новітня історія с. Братківці почалася 12 серпня 1990p., коли силами місцевого осередку НРУ при активній підтримці виконкому сільради (голова п. Микола Олексюк), правління колгоспу «1 Травня» (голова п. Іван Дем’яник) та педагогічного колективу (директор п. Михайло Адамчук) - було відкрито символічну могилу полеглим за волю України та скульптурне погруддя великого генія українського народу Тараса Шевченка.
В 1995р. громада села розпочала будівництво нової церкви.
В травні 2020 року село Братківці приєдналося до Івано-Франківської міської об’єднаної територіальної громади.
Соціальна інфраструктура: У Братківцях є гімназія, працює дитячий садок, бібліотека, будинок культури, функціонує ФАП; діють 4 середні заклади торгівлі та великий торговий комплекс «Під Ясенем».
Економічне життя: на території села працюють декілька підприємств, серед яких найбільші такі, як ТОВ «Актив», ТОВ «Крос», ТОВ «Цеммікс Україна», ТОВ «Джульєт», ТОВ «Зірка Карпат» та інші.
Пам’ятники та пам’ятні знаки: Символічна могила січовим стрільцям, Меморіальний сквер воїнам УПА, Пам'ятний обеліск героїв Великої Вітчизняної війни, Могила полеглим воїнам ОУН УПА, Символічна могила на честь Незалежності України.
Туристичний потенціал: в Братківцях є 3 річки (Млинівка, Раковець та Унява). Село відоме на околицях своєю «полуничною історією» – домогосподарства Братківців роками постачають мешканців Івано-Франківська смачною полуницею.